Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na infolinię RCB zadzwoniło dotąd kilkaset osób

0
Podziel się:

Kilkaset osób - bliscy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, ich
znajomi, współpracownicy i ci, którzy po prostu chcieli pomóc - zadzwoniło dotąd na infolinię
uruchomioną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Kilkaset osób - bliscy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, ich znajomi, współpracownicy i ci, którzy po prostu chcieli pomóc - zadzwoniło dotąd na infolinię uruchomioną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Pod numerami telefonów, działających od soboty, dyżurują m.in. psychologowie.

"Dzwoniły różne osoby. Rodziny, które początkowo prosiły o informacje, potwierdzenie, że ich bliski był na pokładzie samolotu, a później chciały po prostu porozmawiać, powiedzieć o tym co czują; wypłakać się. Dzwonili też znajomi, współpracownicy, a nawet sąsiedzi z prośbami o wsparcie dla krewnych ofiar" - powiedziała PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Jak dodała, "były to bardzo trudne rozmowy". "Padały pytania, na które nie było odpowiedzi, pytania co będzie dalej. Czasem dzwoniący chcieli wyrzucić z siebie swój ból, czasem się wypłakać. Zadzwoniło też wielu zupełnie obcych ludzi, którzy chcieli pomóc. Właściciele hoteli, przewoźnicy, tłumacze. Zostawiali numery telefonów, oferowali bezpłatne noclegi, transport" - zaznaczyła rzeczniczka.

Pracownicy RCB odebrali też wiele telefonów i sms-ów z kondolencjami, wyrazami żalu. "Taki odruch serca" - dodała.

Psychologowie spotykają się z bliskimi ofiar. Takich rozmów - jak powiedziała PAP Woźniak - było dotąd kilkadziesiąt, zarówno w uruchomionym centrum wsparcia jak i w domach rodzin. "Chcemy objąć taką pomocą wszystkich, którzy jej potrzebują. Krewnych, ale też m.in. współpracowników osób, które zginęły w sobotę. Wiemy, że w czasie wspólnej pracy nawiązują się silne więzi, że jest im teraz ciężko" - podkreśliła rzeczniczka MSWiA.

Informacji dotyczących tragedii RCB udziela pod numerami telefonów: 785-852-684,785-700-201, 785-700-199, 785-700-765,785-700-604, 22 601-58-37, 22 601-58-24. Tam też można uzyskać pomoc psychologiczną.

Dla bliskich ofiar przygotowane są bezpłatne noclegi w hotelu Novotel przy ul. 1 sierpnia w Warszawie. Tam też działa centrum wsparcia, gdzie dyżuruje ok. 40 psychologów oraz wolontariuszy. Każdy, kto stracił w katastrofie bliskich, przed wylotem do Rosji jest kierowany na rozmowę ze specjalistą. Pełnią oni dyżury nawet w nocy.

MSWiA uruchomiło też specjalny, całodobowy punkt paszportowy, w którym bliscy ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu mogą w ciągu dwóch godzin wyrobić paszporty. Jednostka ma działać tak długo, jak to będzie konieczne. (PAP)

pru/ abr/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)