Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Jasnej Górze rozpoczęły się "Pawełki"

0
Podziel się:

Dziewięciodniowa nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika rozpoczęła się w
sobotę na Jasnej Górze w Częstochowie. Nabożeństwo, odprawiane zawsze w styczniu, upamiętnia
patrona paulinów, którzy są gospodarzami najsłynniejszego polskiego sanktuarium.

Dziewięciodniowa nowenna ku czci św. Pawła I Pustelnika rozpoczęła się w sobotę na Jasnej Górze w Częstochowie. Nabożeństwo, odprawiane zawsze w styczniu, upamiętnia patrona paulinów, którzy są gospodarzami najsłynniejszego polskiego sanktuarium.

Jasnogórskie "Pawełki" gromadzą co roku wielu wiernych, wśród nich młode małżeństwa z dziećmi. Święty Paweł - Pustelnik z Egiptu, żyjący na przełomie III i IV wieku, czczony jest bowiem jako patron i opiekun matek spodziewających się potomstwa lub pragnących go mieć oraz jako patron dzieci.

Jak przypomina rzecznik sanktuarium o. Stanisław Tomoń, na Jasnej Górze "Pawełki" mają szczególnie uroczysty charakter. Codziennie przez 9 dni o godz. 18 wszyscy ojcowie i bracia paulini gromadzą się w odświętnie udekorowanej i oświetlonej Kaplicy św. Pawła I Pustelnika.

Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów po okadzeniu relikwii św. Pawła, wystawionych na ołtarzu, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan mającym miejsce w czasie panowania rzymskich cesarzy Decjusza i Waleriana, i o życiu św. Pawła na pustyni tebajdzkiej w Egipcie. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów i orkiestry dętej. Po hymnach jeden z ojców głosi Słowo Boże na temat życia św. Pawła, jego przesłania na dzisiejsze czasy oraz duchowości paulińskiej.

W kolejną niedzielę 20 stycznia o godz. 16.15 w bazylice nastąpi zakończenie nowenny, połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych. Nabożeństwu przewodniczyć będzie lubiany przez dzieci bp Antoni Długosz z Częstochowy, który jest duszpasterzem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci i występuje w adresowanych do nich programach religijnych w radiu i telewizji.

Święty Paweł z Teb żył w Egipcie 113 lat, z czego ponad 90 lat spędził na pustyni, żyjąc w grocie skalnej. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa zakonu paulinów, czyli Zakonu Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Do scen z życia św. Pawła nawiązuje herb zakonu. Jest na nim palma, która dostarczała św. Pawłowi owoców i liści na szatę, kruk przynoszący mu chleb oraz dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni, a które po jego śmierci miały wygrzebać dół na grób. Herb paulinów umieszczony jest m.in. na pierwszej bramie wejściowej na Jasną Górę. (PAP)

lun/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)