Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Kongresie Kultury powołano Komitet Obywatelski Mediów Publicznych

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu twórców kultury i publicystów powołało Komitet Obywatelski
Mediów Publicznych, dążący do opracowania nowego projektu ustawy o mediach publicznych. Komitet
powstał podczas zakończonego w piątek w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej.

Kilkudziesięciu twórców kultury i publicystów powołało Komitet Obywatelski Mediów Publicznych, dążący do opracowania nowego projektu ustawy o mediach publicznych. Komitet powstał podczas zakończonego w piątek w Krakowie Kongresu Kultury Polskiej.

"Naszym celem jest projekt, który zapewni trwałe wyłączenie mediów publicznych spod kontroli politycznej" - tłumaczył w rozmowie z PAP publicysta Jacek Żakowski, który jest członkiem Komitetu.

W skład Komitetu weszli także m.in.: Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Wisława Szymborska, Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Wiesław Myśliwski, Witold Sobociński, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi, Jacek Bromski, Stefan Chwin, Paweł Edelman, Maciej Englert, Janusz Głowacki, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Jan A.P. Kaczmarek, Jerzy Kornowicz, Krzysztof Krauze, Wojciech Marczewski, Dorota Masłowska, Anda Rottenberg, Krzysztof Sadowski, Jacek Santorski, Wilhelm Sasnal, Andrzej Seweryn, Allan Starski, Maciej Strzembosz, Jerzy Stuhr, Kazimiera Szczuka, Michał Zadara.

Podczas uroczystości zakończenia kongresu Żakowski - wspólnie z Agnieszką Holland - przedstawił deklarację przyjętą przez uczestników Kongresu Kultury. "Doświadczenie pokazuje, że klasa polityczna nie jest w stanie uregulować sytuacji mediów publicznych w Polsce, tak by mogły one służyć społeczeństwu. Uznajemy więc, że odpowiedzialność za ich urządzenie i funkcjonowanie powinny przejąć środowiska społeczne nie biorące udziału w walce politycznej, zwłaszcza ludzie kultury, sztuki, nauki i organizacje społeczeństwa obywatelskiego" - brzmi fragment deklaracji.

"W celu umożliwienia wypełniania misji polegającej na tworzeniu dobrych jakościowo treści media publiczne powinny mieć zagwarantowane trwałe i niezależne finansowanie, w tym ze środków publicznych, o poziomie odpowiednim do zadań i nie odbiegającym od średniej europejskiej proporcjonalnej do naszego rozwoju gospodarczego" - napisano w dokumencie.

Zdaniem Agnieszki Holland, powołanie Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych to "najistotniejsza inicjatywa podjęta podczas kongresu". "Z tego, co mówili Michał Boni i Bogdan Zdrojewski, możemy liczyć w tej sprawie na być może ostrożne, ale szczere poparcie polityków rządzących" - powiedziała Holland na konferencji prasowej, zorganizowanej na zakończenie kongresu.

"Myślę, że uda nam się stworzyć coś dobrego. To, według mnie, misja ostatniej szansy" - oceniła Holland. "Chcemy to zrobić jak najszybciej" - dodała w rozmowie z PAP. Jej zdaniem, realne jest przygotowanie tekstu ustawy w cztery miesiące, bo można wykorzystać elementy z istniejących już ustaw. "Trudno się zobowiązywać, bo ta praca się dopiera zaczęła. Chcielibyśmy, aby to nie było dłużej" - powiedziała PAP Holland. (PAP)

jp/ agz/ wos/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)