Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na Okęciu wylądował rosyjski samolot z pomocą dla powodzian

0
Podziel się

Na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował we wtorek wieczorem
specjalny samolot z Rosji z pomocą dla poszkodowanych w wyniku powodzi, m.in. z pompami do
osuszania zalanych terenów i generatorami prądu.

bEgjPydN

Na wojskowym lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował we wtorek wieczorem specjalny samolot z Rosji z pomocą dla poszkodowanych w wyniku powodzi, m.in. z pompami do osuszania zalanych terenów i generatorami prądu.

Do Polski na pokładzie samolotu transportowego Ił-76 przyleciało 18 pomp o dużej mocy, 34 łodzie i pięć mobilnych elektrowni. Do Warszawy wysłano łącznie 14 ton pomocy humanitarnej - podała wcześniej rzeczniczka prasowa rosyjskiego resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych Irina Andrianowa.

"Decyzja o tym, gdzie zostanie skierowany ten sprzęt, zapadnie w środę rano" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

bEgjPydP

W poniedziałek prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił ministrowi ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiejowi Szojgu, by jego resort udzielił Polsce wszelkiej niezbędnej pomocy w związku z powodzią.

Informując o poleceniu wydanym przez Miedwiediewa, agencja ITAR-TASS zauważyła, że rosyjsko-polskie porozumienie o pomocy wzajemnej zostało podpisane w 1993 roku, jednak dopiero po raz pierwszy Polska z niego skorzystała, zwracając się do Rosji z prośbą o pomoc.

We wtorek Komisja Europejska poinformowała, że Polska poprosiła partnerów z Unii Europejskiej o dalszą pomoc w ramach Europejskiego Mechanizmu Obrony Cywilnej: poza zwykłymi pompami, potrzeba 20 pomp do osadów i ścieków.

Dotychczas Polacy otrzymali pomoc m.in. z Francji, Niemiec, Czech, Danii i krajów bałtyckich, które przysłały pompy i ekipy techniczne. We wtorek Francja, która już wysłała dwie 16-osobowe ekipy z czterema pompami, zaoferowała dodatkową wysoko wydajną pompę zdolną do odpompowania 5,4 tys. metrów sześciennych wody na godzinę.

bEgjPydV

Jak informuje straż pożarna, na zalanych terenach w działania przeciwpowodziowe zaangażowanych jest ponad 250 ratowników z tych krajów.(PAP)

gdy/ itm/ mhr/

bEgjPyeq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)