Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na początku tygodnia powinna być znana koalicja w małopolskim sejmiku

0
Podziel się:

Na początku tygodnia powinna być znana koalicja w sejmiku województwa
małopolskiego. PO, która zwyciężyła w wyborach zdobywając 17 mandatów, negocjuje z PSL - swoim
dotychczasowym sojusznikiem we władzach województwa. PSL rozmawia i z PO, i z PiS.

Na początku tygodnia powinna być znana koalicja w sejmiku województwa małopolskiego. PO, która zwyciężyła w wyborach zdobywając 17 mandatów, negocjuje z PSL - swoim dotychczasowym sojusznikiem we władzach województwa. PSL rozmawia i z PO, i z PiS.

W 39-osobowym sejmiku województwa małopolskiego PO będzie miała 17 radnych, co nie daje jej większości. PiS zdobyło 16 mandatów, PSL cztery, a SLD dwa.

Platforma chce nadal współpracować z PSL i koncentruje się na negocjacjach z tym ugrupowaniem. "Jesteśmy w trakcie rozmów, ale spodziewam się, że na początku przyszłego tygodnia podpiszemy umowę koalicyjną, która w tej chwili jest przygotowywana" - powiedział w czwartek PAP szef małopolskiej PO poseł Ireneusz Raś.

Dodał, że obecnie trwają uzgodnienia dotyczące priorytetów programowych, które przyszły zarząd województwa ma realizować. "To będzie kropka nad +i+ dla naszej koalicji" - podkreślił Raś. Jak zaznaczył nie ma problemów w porozumieniu się, co do spraw personalnych i kluczowych stanowisk.

PO ogłosiła już, że jej kandydatem na nowego marszałka będzie 43-letni Marek Sowa, dotychczasowy członek zarządu województwa małopolskiego. Poseł Raś nie chciał zdradzić, kto będzie desygnowany na pozostałe stanowiska w zarządzie oraz do prezydium sejmiku. "Zależy nam na dobrej współpracy z koalicjantem. Wybierzemy taki wariant personalny, który zapewni harmonijne współdziałanie tych ugrupowań, tak jak to było do tej pory" - zapewnił szef małopolskiej PO.

Umowę koalicyjną formalnie musi zaakceptować Rada Regionu PO, która została zwołana na poniedziałek.

Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Małopolsce Andrzej Kosiniak-Kamysz potwierdził, że trwają rozmowy z PO. "Próbujemy stworzyć koalicję. Dopracowujemy sprawy programowe i formę zarządzania, przede wszystkim kwestię odpowiedzialności poszczególnych członków 5-osobowego zarządu, ich wpływu na sprawowaną posługę oraz na dobór współpracowników" - powiedział PAP Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że zasadniczą kwestią w rozmowach z dotychczasowym koalicjantem jest program, m.in. to, jak zrealizować w czasie kryzysu budżet na rok 2011. "Pod kątem przede wszystkim równości regionalnej, równości szans wszystkich środowisk szczególnie w okresie dyskomfortu wywołanego skutkami kryzysu światowego" - mówił szef małopolskich ludowców. Jak zaznaczył podział stanowisk był ostatnim i najmniej ważnym tematem rozmów z PO.

Kosiniak-Kamysz mówił, że propozycję rozmów o koalicji złożyli PSL "bardzo poważni politycy PiS" i zostały one podjęte. PSL i PiS dysponowałaby w sejmiku razem 20 głosami.

O tym, z kim PSL podpisze umowę koalicyjną przesądzi, według Kosiniaka-Kamysza, "wizja stabilności tej koalicji". "Stabilność zależy od zgody programowej i szczegółowych rozwiązań dla województwa małopolskiego" - powiedział.

Umowę koalicyjną w PSL musi zatwierdzić zarząd wojewódzki partii.

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że PO i PSL zawarły porozumienie o współpracy koalicyjnej w sejmikach wojewódzkich. Obie partie chcą też współpracować w powiatach. "Rozmawialiśmy dzisiaj z premierem Waldemarem Pawlakiem o naszej współpracy koalicyjnej - na poziomie województw, a także powiatów - tam, gdzie PO i PSL uzyskały dobre, znaczące wyniki. Zawarliśmy porozumienie o pełnej współpracy między naszymi partiami w sejmikach wojewódzkich. Mamy także wspólną intencję, aby PO i PSL współpracowały koalicyjnie także na poziomie powiatów" - powiedział Tusk na wspólnej z Pawlakiem konferencji prasowej.

Jak dodał, w tych miejscach, gdzie rozmowy koalicyjne PO z PSL będą się przedłużać, razem z Pawlakiem będą skłaniać swoich współpracowników, "aby porozumienie (koalicyjne) skutecznie zawarli".

W poprzednim sejmiku rządziła koalicja PO-PSL i lokalnej Wspólnoty Małopolskiej, której szef Marek Nawara był marszałkiem województwa. Po wypadku na stoku narciarskim w Alpach Nawara przez ponad 9 miesięcy nie mógł sprawować tej funkcji, w tym czasie województwem zarządzały PO i PSL.

Po wyborach Wspólnota Małopolska nie zdobyła żadnego mandatu. Jak powiedział PAP Raś, nowy zarząd województwa będzie chciał jednak wykorzystać doświadczenie Nawary i zaproponuje mu współpracę.

Wśród radnych nowej kadencji sejmiku znaleźli się m.in. b. prezydent Krakowa Józef Lassota (PO), snowboardzistka Jagna Marczułajtis-Walczak (PO), radna poprzedniej kadencji, bratanica kard. Stanisława Dziwisza, Barbara Dziwisz (PO), twórca Forum Ekonomicznego w Krynicy Zygmunt Berdychowski (PO), b. eurodeputowany LPR Bogdan Pęk (PiS), b. minister rolnictwa Jacek Soska (PSL), b. senator Bogusław Mąsior (SLD).

wos/ la/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)