Na poligonie WAT zakończył się Półmaraton Komandosa

0

Żołnierze, policjanci, strażacy, a także przedstawiciele innych służb
mundurowych oraz cywile wzięli udział w sobotnim Półmaratonie Komandosa. Bieg zorganizowany na
terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie toczył się przy silnym mrozie.

Żołnierze, policjanci, strażacy, a także przedstawiciele innych służb mundurowych oraz cywile wzięli udział w sobotnim Półmaratonie Komandosa. Bieg zorganizowany na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie toczył się przy silnym mrozie.

Podczas Półmaratonu Komandosa zawodnicy mają do pokonania dystans 21 km. Trasa tegorocznego biegu wiodła m.in. po terenie Kampinowskiego Parku Narodowego, gdzie na co dzień ćwiczą żołnierze WAT. Do zawodów stanęły 162 osoby, w tym pięć kobiet.

"Każdy żołnierz, strażak, policjant, musi dbać o swoją kondycję fizyczną. Nasz półmaraton jest dla nich możliwością sprawdzenia się. To jest wplecione w ich tryb pracy. Jest to bieg dla różnych służb mundurowych, ale także dla osób cywilnych" - powiedział PAP kpt. Andrzej Liśniewski, dyrektor zawodów, oficer WAT.

Bieg toczył się przy silnym mrozie, w bardzo trudnym terenie. Ścieżki był pokryte lodem, było ślisko, a dodatkową trudność stanowił ubiór zawodników. Obowiązkowy strój uczestnika biegu to bowiem długie spodnie, bluza, buty o wysokości co najmniej 22 cm i plecak wojskowy, który powinien ważyć co najmniej 10 kg.

Zawody wygrał szeregowy Błażej Brzeziński z Inspektoratu Wojskowych Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Uzyskał czas 1 godzina, 26 minut i 44 sekundy. Na mecie nie pokazał, że jest zmęczony.

"Nie biegałem po raz pierwszy, biegam od 10 lat. Jestem m.in. mistrzem Polski w maratonie. Ten bieg był dla mnie treningiem. Od początku do końca biegłem sam. Nie było ciężko. Bałem się tylko o stopy, a umundurowanie i plecak nie sprawiało mi problemów" - powiedział PAP Brzeziński.

Drugie miejsce zajął podinspektor Maciej Wojciechowski z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (1.30.09), a na trzecim miejscu uplasował się sierżant podchorąży Piotr Bartoszewski z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (1.32. 39).

Pierwsza wśród kobiet była szeregowa podchorąży Justyna Kępa z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (2.00.57), a w klasyfikacji ogólnej zajęła 44. miejsce.

Zwycięzcy otrzymali medale z rąk gen., prof. rektora WAT, Zygmunta Mierczyka. Nagrodami za pierwsze trzy miejsca były także m.in. plecaki i kamizelki wojskowe. Podczas uroczystości zakończenia odbyło się też losowanie - można było wygrać m.in. ekskluzywny zegarek. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki.

"Wygrał najlepszy. Walka toczyła się zgodnie z zasadami fair play. Cieszę się, że rośnie zainteresowanie tym biegiem. To jest jedna z wielu form promocji wojskowości" - powiedział na uroczystym zakończeniu Półmaratonu Komandosa gen. prof. Zygmunt Mierczyk.

Półmaraton Komandosa odbył się w tym roku po raz trzeci.(PAP)