Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Politechnice Warszawskiej zainaugurowano kolejny rok akademicki

0
Podziel się:

Dla niemal 33 tys. studentów Politechniki Warszawskiej rozpoczął się w
piątek kolejny rok akademicki. Uczelnia zajmuje 1. miejsce w rankingu szkół technicznych i 3.
miejsce wśród najlepszych uczelni w Polsce.

Dla niemal 33 tys. studentów Politechniki Warszawskiej rozpoczął się w piątek kolejny rok akademicki. Uczelnia zajmuje 1. miejsce w rankingu szkół technicznych i 3. miejsce wśród najlepszych uczelni w Polsce.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor PW, prof. Włodzimierz Kurnik zwrócił uwagę, że inauguracja odbywa się w kilka dni po ogłoszeniu, że neutrino przekroczyło prędkość światła. Według niego, gdyby ta wiadomość została potwierdzona, byłoby to odkrycie stulecia.

Prof. Kurnik skomentował też kampanię wyborczą. "Z niepokojem obserwuję, że rzadko w dyskusjach pojawiają się kwestie edukacji" - stwierdził. Zaapelował do polityków, aby nadali edukacji wysoki priorytet.

Podczas inauguracji głos zabrał minister gospodarki, Waldemar Pawlak. Przypomniał, jak ważne jest powiązanie prac naukowych z potrzebami gospodarki. Zachęcił do wykorzystywania pomysłów na "sprytne firmy" - przedsiębiorstwa, o których powodzeniu nie decyduje kapitał, ale wiedza, rozeznanie w rynku i umiejętność dotarcia do klienta.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Paweł Kulesza, dziekan Wydziału Chemii PW. Przypomniał o obchodzonym w 2011 r. Międzynarodowym Roku Chemii i streścił historię tej dziedziny nauki w Polsce, w szczególności na PW i Uniwersytecie Warszawskim. Naukowiec przybliżył sylwetki znanych chemików, którzy związani byli z warszawskimi uczelniami. Skupił się zwłaszcza na Marii Skłodowskiej-Curie, która w 1926 otrzymała doktorat honorowy PW. Dzięki badaczce możliwe było nie tylko uzupełnienie układu okresowego. Jej odkrycia stały się podstawą badań w zakresie chemii radiacyjnej, dzięki której można ustalać wiek próbek na podstawie rozpadu izotopów. Poza tym odkrycia noblistki umożliwiły powstanie pozytonowej tomografii.

PW oferuje 28 kierunków studiów. W tym roku najbardziej obleganymi były: architektura, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, energetyka oraz informatyka. O przyjęcie na studia ubiegało się 13 tys. kandydatów. Na studia stacjonarne dostało się 6 tys., a na niestacjonarne - 3 tys osób.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP rzecznik prasowa PW, Ewa Chybińska w tym roku do przyjęcia na studia kandydowało więcej niż zwykle dziewczyn. Kobiety częściej niż dotychczas były również przyjmowane na studia. Większa liczba chętnych kobiet może świadczyć m.in. o powodzeniu akcji "Dziewczyny na politechniki". "Każda metoda, żeby zachęcać dziewczyny, żeby szły za swoimi marzeniami jest bardzo dobra" - przyznała w rozmowie z PAP rzecznik PW, Ewa Chybińska. (PAP)

lt/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)