Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na półmetku koszenie łąk nad Biebrzą w ramach ochrony orlika

0
Podziel się:

Na półmetku jest ręczne koszenie ok. 100 hektarów bagiennych łąk nad
Biebrzą, by skuteczniej chronić orliki grubodziobe. Wykoszone łąki mają poprawić bazę żerową
rzadkich ptaków. Kosiarze będą pracować do końca sierpnia.

Na półmetku jest ręczne koszenie ok. 100 hektarów bagiennych łąk nad Biebrzą, by skuteczniej chronić orliki grubodziobe. Wykoszone łąki mają poprawić bazę żerową rzadkich ptaków. Kosiarze będą pracować do końca sierpnia.

Koszenie nad Biebrzą, które odbywa się przy użyciu tradycyjnych kos ręcznych oraz ręcznych wykaszarek spalinowych, jest elementem realizacji projektu ochrony orlika grubodziobego "Orlik, ptak, jakich mało". Program jest dofinansowywany z UE.

Na skoszonych łąkach siano jest już zebrane w kopki, trwa odbiór tych robót przez Biebrzański Park Narodowy - poinformował w poniedziałek PAP Krzysztof Henel z tego parku.

Koszenia są prowadzone w basenie środkowym Biebrzy, na terenie trzech obwodów ochronnych: Ciszewo, Kapice i Kopytkowo. Jak powiedział Henel, pracę kosiarzom utrudniają wysokie temperatury, a wcześniej, w lipcu, główną przeszkodą był wysoki poziom wody na bagnach, ale prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Teraz woda nieco opadła.

Prace prowadzi wyłoniona w przetargu firma City Energy z Warszawy.

Biebrzański Park Narodowy podkreślał już wcześniej, że skala tych ręcznych koszeń z myślą o orlikach jest duża. Koszenie odbywa się ręcznie, by nie niszczyć darni podmokłych łąk, chodzi też o to, aby nie robić hałasu, bo trwa sezon lęgowy orlików.

Koszenie pomaga orlikom w odkryciu bazy żerowej właśnie wtedy, gdy ptaki mają pisklęta. Specjaliści z Komitetu Ochrony Orłów mają obserwować, czy rzeczywiście orlikom łatwiej o pokarm przy skoszonych łąkach. Orliki polują na płazy, gryzonie, duże owady, ale też na ptaki wodne. Stogi z siana mają też być miejscem, gdzie w trakcie polowań - zwłaszcza przy deszczowej pogodzie - orliki będą mogły przysiadać - tłumaczyła wcześniej PAP Agata Choynowska z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Podmokłe łąki w Biebrzańskim Parku Narodowym wymagają ochrony. Latem, w trakcie trwającego sezonu lęgowego ptaków koszenie - poza łąkami orlikowymi - nie jest prowadzone - powiedział PAP w poniedziałek wicedyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk.

Rocznie nad Biebrzą wykaszanych jest ok. 10 tys. ha łąk w ramach czynnej ochrony przyrody. Łąki koszą głównie ratraki przerobione na kosiarki, które radzą sobie w bagiennym, trudnym terenie i jednocześnie nie niszczą darni.

Projekt ochrony orlika grubodziobego "Orlik, ptak, jakich mało" realizują: stowarzyszenie "Ptaki Polskie", Komitet Ochrony Orłów oraz Biebrzański Park Narodowy. Jego celem jest wypracowanie krajowego planu ochrony orlików grubodziobych nazywanych "najbardziej bagiennymi orłami w Europie". Naukowcy chcą się jak najwięcej dowiedzieć o orlikach, o których wciąż wiadomo stosunkowo niewiele.

Projekt potrwa do 2013 r. Obejmuje m.in. budowę zastawek i innych urządzeń do poprawy stosunków wodnych, bo orlikom sprzyjają podmokłe tereny. Elementem działań są także koszenia i odkrzaczanie czy też zabezpieczenie gniazd przed drapieżnikami, które są zagrożeniem dla piskląt.

Kotlina Biebrzańska to polska ostoja orlików grubodziobych. Występuje tu ok. 15-17 par tych ptaków, z czego zdecydowana większość na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. To cała polska populacja tych ptaków, która stanowi połowę w Unii Europejskiej.

UE z programu Life przeznaczyła na projekt 1,4 mln euro, ponad 400 tys. euro dokłada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

25 sierpnia odbędą się "Biebrzańskie sianokosy", czyli mistrzostwa Polski w koszeniu łąk bagiennych dla przyrody. W tej formie Biebrzański Park Narodowy popularyzuje tradycyjne koszenie. Do mistrzostw zgłosiło się ponad 30 drużyn - poinformował Grygoruk. Będą rywalizować rolnicy, ale też pracownicy parków narodowych m.in. z Polski, Białorusi, Węgier. (PAP)

kow/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)