Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na południu Polski trwa wypłata zasiłków dla powodzian

0
Podziel się

Na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu trwa
wypłacenie zasiłków celowych (do 6 tys. zł) dla poszkodowanych w powodzi - wynika z uzyskanych we
wtorek przez PAP informacji.

bEhbvrsR

Na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu trwa wypłacenie zasiłków celowych (do 6 tys. zł) dla poszkodowanych w powodzi - wynika z uzyskanych we wtorek przez PAP informacji.

Na Opolszczyźnie na konta gmin dotkniętych powodzią trafiła już pierwsza transza pieniędzy przeznaczonych na bezzwrotne zasiłki dla poszkodowanych - ponad 12 milionów zł. Do wtorku swoje szacunki strat przekazało wojewodzie 26 gmin. Łącznie zgłosiły zapotrzebowanie na ponad 15 mln zł.

Po wniosku wojewody śląskiego minister finansów uruchomił 63,2 mln zł na zasiłki celowe dla poszkodowanych. Do wtorku wnioski o środki na zasiłki przekazało wojewodzie 61 gmin - dotyczą one 2712 rodzin na łączną kwotę 14,2 mln zł. 71 gmin nie potrzebuje pomocy w tej formie, a 35 nie przekazało żadnej informacji.

bEhbvrsT

W woj. śląskim najszybciej zasiłki celowe zaczęli przekazali powodzianom pracownicy ośrodków pomocy społecznej w: Częstochowie, Pyskowicach, Herbach i Kamienicy Polskiej. Do południa we wtorek wypłacili już tam łącznie 37 zasiłków na kwotę 196,8 tys. zł.

"Uprościliśmy procedury do minimum. Wolontariusze i pracownicy socjalni docierają do poszkodowanych. Wywiad środowiskowy zajmuje 30 minut. Przyjęliśmy też, że jeśli dom jest zalany, to należy się kwota maksymalna, czyli 6 tysięcy złotych. Przecież to logiczne, że w takiej sytuacji straty są znacznie większe" - powiedział wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Kołoczek.

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik zdecydował o przyspieszeniu wypłat zasiłków dla powodzian. Pierwszą transzę pieniędzy otrzymają oni bez zbędnych formalności.

Do tej pory samorządy, w związku z trwającą akcją ratunkową, nie były w stanie przesłać do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wniosków i protokołów dotyczących pomocy socjalnej, dlatego wojewoda zadecydował o przekazaniu już teraz do 2 tys. złotych zaliczki na rodzinę do tych gmin, które zgłosiły taka potrzebę. Dalsze środki będą przekazywane w miarę napływania protokołów od samorządów.

bEhbvrsZ

Z kolei, jak poinformował PAP rzecznik wojewody podkarpackiego Wiesław Bek, aktualna kwota zapotrzebowania na zasiłki celowe (do 6 tys. zł) w tym województwie wynosi ponad 11,2 mln zł.

"Na te zasiłki czeka ponad 2,4 tys. rodzin z 43 gmin w województwie. Dotychczas przekazano pieniądze 38 gminom na łączną kwotę ponad 4,3 mln zł dla 1,3 tys. rodzin" - dodał Bek.

Niezależnie od zasiłków celowych na konta samorządów trafiają pieniądze na prowadzenie akcji ratunkowych. Dzięki tym funduszom samorządy będą mogły sfinansować najpilniejsze działania przeciwpowodziowe, m.in. zakup paliwa do pomp i pojazdów, środków dezynfekcyjnych, wynajem autobusów do przewozu ewakuowanych osób, oznakowanie miejsc niebezpiecznych, zakup wody pitnej i żywności, zakup worków i piasku. Z tych funduszy np. Małopolska ma do dyspozycji 11,2 mln zł, Podkarpacie - 11,6.(PAP)

kyc/ huk/ mab/ mtb/ szf/ jsz/ rgr/ wkr/ jbr/

bEhbvrtu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)