Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na razie małe zainteresowanie głosowaniem przez pełnomocnika

0
Podziel się:

Głosowanie przez pełnomocnika budzi nikłe zainteresowanie wśród osób
starszych i niepełnosprawnych - wynika z danych zebranych przez PAP. W Warszawie złożono 70
wniosków, w Krakowie - żadnego; do urzędów innych miast wpłynęło ich od kilku do kilkunastu.

Głosowanie przez pełnomocnika budzi nikłe zainteresowanie wśród osób starszych i niepełnosprawnych - wynika z danych zebranych przez PAP. W Warszawie złożono 70 wniosków, w Krakowie - żadnego; do urzędów innych miast wpłynęło ich od kilku do kilkunastu.

W czerwcowych wyborach prezydenckich po raz pierwszy można oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika. Termin składania wniosków w tej sprawie mija 10 czerwca.

Do skorzystania z pełnomocnika wyborczego mają prawo wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby ? stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a także ci posiadający orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I i II gru?? inwalidów. Również osobom, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat, w oddaniu głosu będzie mógł pomóc pełnomocnik.

Rozwiązanie to miało ułatwić osobom niepełnosprawnym (w Polsce jest ich ok. 2 mln) i starszym udział w wyborach prezydenckich, jednak - jak wskazują zebrane przez PAP dane z urzędów dużych miast - głosowanie przez pełnomocnika nie cieszy się specjalną popularnością.

Najwięcej - 70 - wniosków wpłynęło na razie do Urzędu Miasta Warszawy. Robert Chrabąszcz, naczelnik wydziału praw obywatelskich w Urzędzie Miasta, powiedział PAP, że niektóre z nich zostały już zaakceptowane, a z resztą - jak przewiduje - również nie powinno być problemu.

Do 2 czerwca żaden wniosek dotyczący udzielenia pełnomocnictwa nie wpłynął do Urzędu Miasta w Koninie, choć - jak poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta Jolanta Stabrowska - były pytania o taką możliwość. Również w Krośnie nikt nie wyraził swojego zainteresowania w tej sprawie. "Czekamy, termin mija dopiero 10 czerwca" - mówi rzeczniczka prezydenta Krosna Joanna Sowa.

Podobna sytuacja jest w Radomiu. Według Ryszardy Kitowskiej z biura prasowego radomskiego magistratu do 1 czerwca tylko dwie osoby pobrały stosowne formularze, ale żaden wypełniony wniosek nie wpłynął do tej pory do urzędu.

Żaden wniosek o udzielenie pełnomocnictwa do głosowania nie został złożony także w Urzędzie Miasta w Krakowie - poinformowała PAP Anna Waśkowska z biura informacji Kancelarii Prezydenta miasta Krakowa.

Brak zainteresowania możliwością głosowania przez pełnomocnika widoczny jest także w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, gdzie nie złożono żadnego wniosku w tej sprawie. "Do dzisiaj nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie. Były dwa, trzy telefony, pobrano kilka wniosków, ale nie zostały złożone" - powiedziała PAP rzecznik gorzowskiego magistratu Jolanta Cieśla.

W 40-tysięcznym Świnoujściu z wnioskiem o udzielenie pełnomocnictwa do 1 czerwca wystąpiła tylko jedna osoba - poinformował PAP rzecznik prezydenta Robert Karelus. Dodał, że z wypełnianiem wniosków nie ma problemu, ponieważ w urzędzie są wyznaczone dwie osoby do pomocy.

Zdaniem Karelusa, niewielka popularność dotycząca udzielania pełnomocnictw wynika z tego, że często osoby starsze i samotne nie mają kogo wyznaczyć na pełnomocnika, a zgodnie z ustawą musi to być jej opiekun bądź osoba spokrewniona. Poza tym - jak mówił - do wniosku trzeba dołączyć sporo dokumentów, co często może sprawiać tym osobom trudność.

Nikłe zainteresowanie możliwością głosowania w ten sposób jest także w woj. świętokrzyskim. W 200-tysięcznych Kielcach do 1 czerwca zaledwie trzy osoby złożyły wnioski w tej sprawie. "Zaskakująco niewiele" - oceniła Barbara Obara z Urzędu Miejskiego. Z kolei w Starachowicach wniosków przyjęto sześć, a sześć kolejnych zostało zapowiedzianych przez wyborców.

W Skarżysku-Kamiennej, mimo licznych telefonów z zapytaniami, przedłożono tylko jeden wniosek, natomiast w Ostrowcu Świętokrzyskim nikt nie wystąpił o ustanowienie pełnomocnika na wybory.

Jak wynika z informacji zebranych przez PAP, po jednym pełnomocnictwie do głosowania wydały urzędy miast w Elblągu i Olsztynie; w Olsztynie 9 czerwca ma zostać wydane drugie takie zaświadczenie, natomiast w Elblągu pobrano 15 kompletów dokumentów, ale dotychczas żadne nie wróciło wypełnione do urzędu.

Naczelnik wydziału spraw obywatelskich w elbląskim ratuszu Maciej Cichosz powiedział PAP, że zainteresowanie taką formą głosowania jest duże, ale nie zawsze ludzie rozumieją, kto może w ten sposób głosować. "Mieliśmy młode małżeństwo, które chciało uzyskać pełnomocnictwo dla żony tak, by mogła zagłosować za męża pod jego nieobecność. Nie chcieli przyjąć do wiadomości, że taka forma głosowania przeznaczona jest dla osób starszych i niepełnosprawnych" - mówił Cichosz.

Tylko dwa wnioski złożone zostały w Lublinie - poinformował z-ca dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych lubelskiego ratusza Lesław Mazur. "Zainteresowanie jest niewielkie, to zupełnie nowa instytucja. Może będzie więcej wniosków, jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów i emocje będą większe" - powiedział Mazur.

W Kaliszu do 2 czerwca złożono wnioski o wydanie czterech pełnomocnictw; kolejne dwie osoby zapowiedziały złożenie dokumentów w tej sprawie do piątku.

W Ostrowie Wlkp. do 2 czerwca udzielono dwóch pełnomocnictw. Rzeczniczka prezydenta miasta Sylwia Nowicka przyznaje, że nie ma większego zainteresowania pełnomocnictwami.

Z kolei w Rzeszowie - poinformował PAP rzecznik prasowy prezydenta Maciej Chłodnicki - wpłynęły trzy wnioski. "Ile ich będzie, nie wiemy, bo taka możliwość udziału w głosowaniu pojawiła się po raz pierwszy" - mówił.

Do gdańskiego magistratu - jak dotąd - zgłosiło się osiem osób chcących oddać swój głos w wyborach prezydenckich za pośrednictwem upoważnionej osoby. Formalności związane z rozpatrzeniem wszystkich wniosków zostały zakończone. "Urzędnicy odwiedzając osoby składające wnioski pomagali przy wypełnianiu dokumentów, nie było więc z tym żadnych problemów" - powiedział PAP Michał Piotrowski z urzędu miejskiego.

Z kolei - jak poinformowano PAP w biurze prasowym magistratu w Gdyni - do 2 czerwca rano w tym urzędzie złożono siedem wniosków o umożliwienie głosowania przez pełnomocnika. Dwa z nich zostały już załatwione, kolejne czekają na zakończenie formalności.

W niespełna 100-tysięcznym Słupsku wnioski w sprawie ustanowienia pełnomocnika złożyło do 2 czerwca sześć osób. Rzecznik magistratu Mariusz Smoliński poinformował, że w sprawie żadnego z tych wniosków nie zapadła jeszcze decyzja.

Siedem pełnomocnictw do głosowania wydano w Białymstoku - poinformowała PAP Agnieszka Zabrocka z Biura Rady Miejskiej w Białymstoku. Dodała, że na razie trudno jest podsumować, czy zainteresowanie wydawaniem wniosków jest duże czy małe, ale spodziewa się, że w przyszłym tygodniu może wpłynąć ich więcej. Powiedziała też, że na razie nie było problemów z wypełnianiem wniosków.

Piętnaście wniosków o udzielenie pełnomocnictwa zgłoszono w szczecińskim magistracie. Jak powiedział Tomasz Klek z biura prasowego magistratu, zainteresowanie mieszkańców Szczecinia głosowaniem przez pełnomocnika jest na razie niewielkie.

Dodał, że do urzędu zgłosiła się jedna osoba, która chciała być pełnomocnikiem wszystkich mieszkańców jednego z bloków w tym mieście, co jednak było niemożliwe.

We Wrocławiu 16 osób złożyło wnioski o udzielenie pełnomocnictwa. Według Haliny Chorzempy z Wydziału Spraw Obywatelskich wrocławskiego magistratu w złożonych wnioskach nie było błędów. Urzędniczka oceniła, że małe zainteresowanie tą formą głosowania nie jest zaskoczeniem, bo - według niej - m.in. brakuje promocji tej formy głosowania w mediach.

W Poznaniu Urząd Miasta wydał do 2 czerwca 19 pełnomocnictw wyborczych; kolejnych kilkanaście wniosków zostało złożonych w ostatnich dniach. Według Dyrektor Wydziału Obywatelskiego Urzędu Miasta Poznania Katarzyny Wilk zainteresowanie wydawaniem pełnomocnictw jest mniejsze niż się urząd spodziewał. "Liczyliśmy, że będzie kilkaset wniosków, ale do 10 czerwca pewna liczba wniosków jeszcze spłynie" - powiedziała PAP Wilk.

Do końca maja magistraty czterech największych miast woj. śląskiego - Katowic, Częstochowy, Sosnowca i Gliwic - przyjęły w sumie ponad 20 wniosków o umożliwienie głosowania przez pełnomocnika. Urzędnicy nie odnotowali żadnych błędów w złożonych wnioskach.

W 109-tysięcznym Koszalinie wnioski dotyczące głosowania przez pełnomocnika złożyły do 2 czerwca 24 osoby. Grzegorz Śliżewski z biura prasowego ratusza powiedział PAP, że czterech mieszkańców uzyskało już taką możliwość. Pozostałe wnioski są weryfikowane.

Zdaniem szefa parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, który w Sejmie pracował nad zapisami dotyczącymi głosowania przez pełnomocnika, Marka Plury (PO), choć zgłoszeń nie jest wiele, wynik można uznać za sukces. "Te wybory wszystkich jakoś zaskoczyły. Do tej pory osoby niepełnosprawne nie miały możliwości głosowania. Dlatego jest tak ważne, że stworzono im tę szansę. Nawet niewielki odzew wskazuje, że jest na to zapotrzebowanie" - ocenił Plura.

Z kolei prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Tęcza" Mariusz Miecznikowski niskie zainteresowanie głosowaniem przez pełnomocnika upatruje w nikłej promocji tej możliwości. "Należy pamiętać, że osoby niepełnosprawne mają utrudniony dostęp do internetu i mogą po prostu nie wiedzieć o takiej możliwości. Brak jest akcji informacyjnych na ten temat" - mówił. Jego zdaniem głosowanie przez pełnomocnika powinno być promowane w tradycyjnych mediach: radiu i telewizji.

Aby uzyskać akt pełnomocnictwa, trzeba zwrócić się z takim wnioskiem do wójta, burmistrza, lub prezydenta miasta (najpóźniej do 10 czerwca). Wniosek składa się w urzędzie, ale akt pełnomocnictwa wyznaczony urzędnik może sporządzić w domu osoby zainteresowanej lub w innym dogodnym dla niej miejscu, które wskaże we wniosku.

Zgodnie z przepisami można być pełnomocnikiem najwyżej dwóch osób niepełnosprawnych pod warunkiem, że jedną z nich jest ktoś z bliskiej rodziny lub osoba, którą pełnomocnik prawnie się opiekuje. Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania, albo wyborca posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania.(PAP)

joko/ zak/ kyc/ epr/ jwo/ swi/ ilp/ toe/ lun/ hp/ mch/ pdo/ kop/ mmd/ aks/ sibi/ kpr/ ura/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)