Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Sachalinie pierwsza w Rosji fabryka skroplonego gazu

0
Podziel się:

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew i
japoński premier Taro Aso uruchomili w środę na Sachalinie
pierwszą w Rosji fabrykę skroplonego gazu (LNG). Prawie dwie
trzecie jej produkcji trafi na rynek Japonii, największego na
świecie odbiorcy LNG.

Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew i japoński premier Taro Aso uruchomili w środę na Sachalinie pierwszą w Rosji fabrykę skroplonego gazu (LNG). Prawie dwie trzecie jej produkcji trafi na rynek Japonii, największego na świecie odbiorcy LNG.

W ceremonii uczestniczyła też holenderska minister gospodarki Maria van der Hoeven oraz brytyjski książę Andrzej, drugi syn królowej Elżbiety II.

Na świecie działa już ok. 20 fabryk LNG. Ta na Sachalinie jest jedną z największych.

Miedwiediew oświadczył, że jej otwarcie umacnia pozycję Rosji jako globalnego dostawcy gazu. Z kolei Aso zauważył, że projekt symbolizuje integrację gospodarki Rosji, zwłaszcza Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej, z regionem Azji i Pacyfiku.

Zakłady zbudowano w miejscowości Prigorodnoje na brzegu zatoki Aniwa, na południu wyspy, w ramach projektu Sachalin-2. Są obliczone na wytwarzanie 9,6 mld metrów sześciennych skroplonego gazu. Pełną moc fabryka osiągnie w 2010 roku.

Zakłady będą wytwarzać 5 proc. światowej produkcji LNG. Gaz ten został już zakontraktowany na 20 lub 25 lat przez kompanie paliwowe z Japonii, Korei Południowej i USA.

LNG z tych zakładów stanowić będzie 7,2 procent całego japońskiego importu tego surowca. Pierwsza partia skroplonego gazu z Sachalinu zostanie wyekspediowana do Japonii w marcu.

Projekt Sachalin-2 realizowany jest od 1994 roku. Jego operatorem jest spółka Sakhalin Energy, nad którą kontrolę w kwietniu 2007 roku przy pomocy władz Rosji przejął Gazprom (50 proc. plus jedna akcja). Pozostałe udziały należą do brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell (27,5 proc.) oraz japońskich Mitsui (12,5 proc.) i Mitsubishi (10 proc.).

Wartość całego projektu szacowana jest na 20 mld dolarów. Jego elementami było zagospodarowanie dwóch wielkich złóż ropy i gazu w północno-wschodnim szelfie Sachalinu, na Morzu Ochockim. Ich zasoby oceniane są na 150 mln ton ropy i 500 mld metrów sześciennych gazu.

Budowa samej fabryki LNG trwała od sierpnia 2003 roku i pochłonęła ok. 3,9 mld dolarów. Około 600 mln USD zainwestowano w infrastrukturę. W głównej fazie prac budowlanych uczestniczyło 25 tys. robotników i inżynierów z 45 krajów.

Gaz do zakładów doprowadzany jest rurociągiem o długości 800 kilometrów. Do transportu skroplonego paliwa wykorzystywane będą tankowce o pojemności zbiorników od 18 tys. do 145 tys. metrów sześciennych.

Pierwszą jednostkę dla tego projektu - "Grand Aniwa" - zbudowano w 2008 roku w Japonii. Ma 290 metrów długości. Jest przystosowana do przewożenia 145 tys. metrów sześciennych LNG, obsługuje ją 29- osobowa załoga. Tankowiec należy do rosyjsko-japońskiego konsorcjum w składzie Sowkomfłot (40 proc.) i Nippon Yusen Kabushiki Kaisha (60 proc.).

W środę wizytowali go Miedwiediew i Aso.

Aso jest pierwszym szefem japońskiego rządu odwiedzającym Sachalin, który pozostawał - częściowo bądź całkowicie - pod japońską kontrolą w latach 1905-1945. Wyspa nosiła wówczas nazwę Karafuto.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)