Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na spotkanie do Krakowa zaproszono szefa MSZ Białorusi, przyjedzie wiceminister

0
Podziel się:

Na spotkanie w Krakowie ws. Partnerstwa Wschodniego zaproszono szefa MSZ
Białorusi Uładzimira Makieja, ale ostatecznie Mińsk będzie reprezentować wiceminister. Takie
rozwiązanie nie jest dla strony polskiej zaskoczeniem - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Na spotkanie w Krakowie ws. Partnerstwa Wschodniego zaproszono szefa MSZ Białorusi Uładzimira Makieja, ale ostatecznie Mińsk będzie reprezentować wiceminister. Takie rozwiązanie nie jest dla strony polskiej zaskoczeniem - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Uładzimir Makiej jest objęty zakazem wjazdu do Unii Europejskiej.

Bosacki powiedział PAP, że "oficjalne zaproszenie zostało skierowane na ręce ministra Uładzimira Makieja" i zaznaczył, że decyzja o zaproszeniu szefa białoruskiej dyplomacji była konsultowana ze wszystkimi krajami członkowskimi UE.

Rzecznik MSZ podkreślił, że w interesie całej Unii, ale również w interesie społeczeństwa białoruskiego jest, by Białoruś brała udział w spotkaniach Partnerstwa Wschodniego.

"Tego kanału rozmowy, także o prawach człowieka, nie chcemy przecinać. Natomiast nie jest zaskoczeniem dla strony polskiej jako zapraszającej na to spotkanie, że Białoruś rozumiejąc trudności we wzajemnych stosunkach z UE, będzie reprezentowana jednak przez wiceministra" - powiedział Bosacki.

Zwrócił uwagę, że szef białoruskiego MSZ był zaproszony na analogiczny szczyt Grypy Wyszehradzkiej z udziałem krajów Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w zeszłym roku w Pradze, i wtedy również nie pojawił się osobiście, lecz wysłał swego zastępcę.

Rzeczniczka białoruskiego MSZ Maryja Wańszyna poinformowała PAP, że "strona białoruska podjęła decyzję o udziale w spotkaniu szefów MSZ w Krakowie wiceminister spraw zagranicznych Aleny Kupczynej".

Stosunki Białorusi z Zachodem są od dłuższego czasu chłodne. UE dwukrotnie zaostrzała w ubiegłym roku sankcje wobec reżimu w Mińsku za łamanie praw człowieka, przewidujące zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów w Unii. Są nimi obecnie objęte 243 osoby, w tym sam prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Ostatnio doszło jednak do kontaktów władz białoruskich z przedstawicielami państw UE różnych szczebli. Po kwietniowym spotkaniu z premierem Michaiłem Miasnikowiczem w Kłajpedzie premier Litwy Algirdas Butkeviczius powiedział, że liczy na odwilż w stosunkach Białorusi z Unią Europejską.

W piątek w Krakowie ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, na zaproszenie szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, będą rozmawiać o przyszłości programu Partnerstwa Wschodniego i listopadowym szczycie w Wilnie.

Rzecznik MSZ zaznaczył, że "spotkanie w Krakowie jest spotkaniem unijnym pomiędzy krajami objętymi programem Partnerstwa Wschodniego UE a Grupą Wyszehradzką, ale także szefową europejskiej dyplomacji Catherine Ashton oraz komisarzem odpowiedzialnym za stosunku UE z sąsiadami Sztefanem Fuele".

Obecni będą też minister spraw zagranicznych Litwy i wiceminister spraw zagranicznych Irlandii, które to kraje sprawują prezydencję w Radzie UE w 2013 r. Litwa przejmie od Irlandii przewodnictwo w UE 1 lipca i to za jej prezydencji w listopadzie odbędzie się w Wilnie szczyt Partnerstwa Wschodniego. Oprócz Polski, w skład Grupy Wyszehradzkiej wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja. Program Partnerstwa Wschodniego skierowany jest do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. (PAP)

mw/ mzk/ jhp/ ro/ mok/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)