Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na szczycie UE potępiono ostrzał Turcji przez siły syryjskie

0
Podziel się:

Przywódcy 27 państw UE potępili w piątek na szczycie niedawny ostrzał
Turcji przez siły syryjskie, apelując do stron, by nie nasilały konfliktu. Wyrazili zaniepokojenie
programem jądrowym Iranu i potwierdzili przygotowania do ewentualnej operacji wojskowej w Mali.

Przywódcy 27 państw UE potępili w piątek na szczycie niedawny ostrzał Turcji przez siły syryjskie, apelując do stron, by nie nasilały konfliktu. Wyrazili zaniepokojenie programem jądrowym Iranu i potwierdzili przygotowania do ewentualnej operacji wojskowej w Mali.

Na zakończonym w piątek dwudniowym szczycie UE przywódcy "27" wyrazili "zaniepokojenie coraz bardziej pogarszającą się sytuacją w Syrii". Potwierdzili przyjęte w poniedziałek przez ministrów spraw zagranicznych UE nowe sankcje nałożone na reżim prezydenta Baszara el-Asada. W ich ramach zamrożono aktywa 28 kolejnych stronników Asada, objętych także zakazem wjazdu do UE, a także dwóch przedsiębiorstw.

UE zobowiązała się też do ścisłej współpracy z partnerami międzynarodowymi, by zapewnić szybkie wsparcie dla Syrii w momencie transformacji. "UE będzie nadal udzielać pomocy humanitarnej i wzywa wszystkich darczyńców do zwiększenia zaangażowania w związku z ostatnimi apelami ONZ" - podkreśla deklaracja ze szczytu.

We wnioskach ze szczytu, przywódcy odnieśli się do "innych kryzysowych" regionów - Iranu i Mali.

Przywódcy wyrazili "poważne i pogłębiające się zaniepokojenie irańskim programem jądrowym", przypominając, że działania Iranu "rażąco odbiegają od jego zobowiązań międzynarodowych i że kraj ten odmawia pełnej współpracy z MAEA (Międzynarodową Agencją Energii Atomowej)". Zatwierdzili też nowe sankcje wobec Iranu przyjęte przez szefów dyplomacji. Restrykcje obejmują zakaz transakcji finansowych między europejskimi a irańskimi bankami, zakaz importu gazu oraz handlu m.in. grafitem i metalami.

W odniesieniu do Mali Rada Europejska wyraziła poważne zaniepokojenie w związku z utrzymującym się w tym kraju kryzysem politycznym, krytycznym stanem bezpieczeństwa oraz kryzysem humanitarnym. Potwierdzono przygotowania do ewentualnej unijnej operacji wojskowej w Mali w celu wsparcia reorganizacji i szkolenia malijskich sił obronnych.

Sytuacja w Mali stanowi bezpośrednie zagrożenie dla regionu Sahelu, a także dla Afryki Zachodniej i Północnej oraz dla Europy - podkreślono. "UE będzie wspierać wysiłki Mali na rzecz przywrócenia praworządności i ponownego utworzenia w pełni suwerennego demokratycznego rządu, sprawującego władzę na całym terytorium tego państwa" - zobowiązali się przywódcy UE. (PAP)

icz/ cyk/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)