Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Wall Street dalsze wzrosty po danych makro i informacjach z Grecji

0
Podziel się:

Giełdy w USA rosły w czwartek już 4. dzień z rzędu. W centrum uwagi
znalazły się dobre dane makroekonomiczne oraz przyjęcie przez Grecję działań oszczędnościowych.
Wzrosty to również zasługa kończącego się kwartału i związanego z tym efektu "window dressing".

Giełdy w USA rosły w czwartek już 4. dzień z rzędu. W centrum uwagi znalazły się dobre dane makroekonomiczne oraz przyjęcie przez Grecję działań oszczędnościowych. Wzrosty to również zasługa kończącego się kwartału i związanego z tym efektu "window dressing".

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,23 proc. do 12.414,34 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 1,21 proc. i wyniósł 2.773,52 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 1,01 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.320,64 pkt.

Indeks aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee spadł w czerwcu do 59,0 pkt, wobec 62,0 pkt miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali wskaźnika właśnie na poziomie 59,0 pkt.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w czerwcu 2011 roku do 61,1 pkt z 56,6 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,0 pkt.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 1 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 428 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 420 tys. wobec 429 tys. tydzień wcześniej.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 12 tys. i wyniosła 3,702 mln w tygodniu, który skończył się 18 czerwca. Analitycy spodziewali się 3,690 mln osób.

"Obserwujemy wolniejsze tworzenie miejsc pracy. Firmy są ostrożne, to będzie wątłe ożywienie" - powiedział Jonatan Basile, ekonomista Credit Suisse.

Indeks Dow Jones stracił w kończącym się miesiącu 2,5 proc. na fali obaw o spowalniające tempo wzrostu w amerykańskiej gospodarce, jak również wciąż nierozwiązany europejski kryzys zadłużenia.

Parlament Grecji przyjął w czwartek ustawę implementacyjną do pięcioletniego planu oszczędnościowego uchwalonego w środę.

Program oszczędnościowy zakłada cięcia wydatków, wzrost podatków i sprzedaż aktywów państwowych, dzięki czemu kraj ma zaoszczędzić 78 mld euro.

Przyjęcie programu jest warunkiem otrzymania kolejnej - 12-miliardowej - transzy pomocy (opiewającej w sumie na 110 miliardów euro), wynegocjowanej przez Grecję z MFW i UE w ubiegłym roku.

3 lipca europejscy ministrowie finansów ostatecznie zdecydują, czy Grecja wypełniła warunki, aby otrzymać dalszą pomoc finansową.

Niemieckie banki oraz firmy ubezpieczeniowe zgodziły się na udział w planie pomocowym dla Grecji zakładającym rolowanie posiadanego przez nie greckiego długu - wynika z nieoficjalnej informacji agencji Bloomberg. Plan nie określa jednak na razie, jaka część długu miałaby zostać zrolowana.

Wcześniej na wolniejszą spłatę zobowiązań przez Grecję zgodziły się francuskie banki. (PAP)

pr/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)