Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Wall Street mocne wzrosty po danych makro w USA i Chinach

0
Podziel się:

Akcje na giełdach w USA zyskiwały w środę ponad 2 proc. po
opublikowaniu danych z amerykańskiego rynku pracy oraz chińskiego sektora przemysłowego.

Akcje na giełdach w USA zyskiwały w środę ponad 2 proc. po opublikowaniu danych z amerykańskiego rynku pracy oraz chińskiego sektora przemysłowego.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 2,27 proc. do 11.255,78 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 2,05 proc. i wyniósł 2.549,43 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 2,16 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.206,07 pkt.

Spośród sektorów najlepiej zachowywały się spółki przemysłowe, paliwowe oraz technologiczne.

W firmach w USA przybyło w listopadzie 93 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w listopadzie przybyło 70 tys. miejsc pracy. W październiku wskaźnik ten wyniósł 82 tys.

Z kolei Departament Pracy podał, że wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 2,3 proc. w III kwartale br., pokrywając się dokładnie z oczekiwaniami analityków. Jednostkowe koszty pracy spadły w III kwartale o 0,1 proc. wobec spodziewanego spadku o 0,2 proc.

"Sytuacja na rynku pracy w końcu się poprawia. Obecne tempo wzrostu zatrudnienia wystarczy jednak zaledwie na nieznaczne zmniejszenie bezrobocia" - powiedział Guy LeBas, analityk Janney Montgomery z Filadelfii.

PMI w Chinach wzrósł w ubiegłym miesiącu do 55,2 pkt. z 54,7 pkt. w październiku - podała chińska federacja logistyki. Analitycy spodziewali się 54,8 pkt.

"Ostatnie dane z Chin o PMI wskazują, że gospodarka nadal się rozwija w dobrym tempie. Zacieśnianie polityki monetarnej w Chinach bardziej jest nastawione na kontrolowanie inflacji niż na hamowanie wzrostu gospodarczego. To jest subtelna różnica" - powiedział Peng Qiang, analityk Cofco Futures Co. w Pekinie.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) poinformował, że wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim spadł w listopadzie do 56,6 pkt. z 56,9 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56,5 pkt.

Ze spółek blisko 2 proc. zyskiwały akcje General Motors po informacji, że w listopadzie firma ta zanotowała 21-proc. wzrost sprzedaży samochodów.

W górę o ponad 5 proc. poszły notowania producenta telefonów Motorola, gdyż rada nadzorcza spółki zgodziła się na resplit jej akcji.

Rosły akcje American Express w reakcji na rekomendację "przeważaj" wydaną przez analityków JP Morgan.

W górę szły akcje koncernów paliwowych, w tym Halliburton, Chevron, Exxon i ConocoPhillips.

Zwyżkowały akcje Krogera, a analitycy Jefferies podnieśli dla nich rekomendację z "neutralnie" do "kupuj".

Inwestorzy chętnie kupowali też akcje Google, gdyż zachęcał ich do tego Oppenheimer. Analitycy tego biura maklerskiego pozytywnie zareagowali na możliwość przejęcia przez Google firmy Groupon. Byłoby to największe przejęcie przeprowadzone przez Google w jej historii.

W dalszym ciągu rosną akcje spółek detalicznych, z których część zanotowała swoje maksima cenowe za ostatnie 52 tygodnie. Zwyżkowały w środę m.in. Coach, Tiffany, Costco i Limited Brands. (PAP)

pr/ pel/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)