Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Wall Street spadki - rynek czeka na efekty rozmów ws. długu USA

0
Podziel się:

Na giełdach na Wall Street we wtorek - zniżki przy małych obrotach. W
centrum uwagi inwestorów był brak porozumienia w Kongresie ws. podniesienia limitu zadłużenia USA,
mieszane dane makro oraz generalnie nieco lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne spółek w USA

Na giełdach na Wall Street we wtorek - zniżki przy małych obrotach. W centrum uwagi inwestorów był brak porozumienia w Kongresie ws. podniesienia limitu zadłużenia USA, mieszane dane makro oraz generalnie nieco lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne spółek w USA

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,73 proc. do 12.501,30 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,10 proc. i wyniósł 2.839,96 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,41 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.331,94 pkt.

We wtorek w czasie sesji inwestorzy poznali sporą porcję najnowszych danych makroekonomicznych.

Z raportu Conference Board wynika, że indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w lipcu 2011 roku do 59,5 pkt z 57,6 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks w lipcu spadnie do 56,0 pkt.

Departament Handlu podał, że sprzedaż nowych domów w USA spadła w czerwcu do 312 tys. w ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż nowych domów w czerwcu wyniesie 320 tys. W maju odnotowano 315 tys. po korekcie. Sprzedaż nowych domów stanowi 15 proc. amerykańskiego rynku nieruchomości, a pozostała część to transakcje z rynku wtórnego.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller spadł w maju o 4,51 proc. rdr i wyniósł 139,87 pkt. Przed miesiącem indeks spadł o 4,22 proc. rdr po korekcie. Analitycy spodziewali się, że w maju indeks spadnie o 4,5 proc. rdr. Indeks S&P/CaseShiller obrazuje ceny nieruchomości w 20 największych miastach Stanów Zjednoczonych.

Kilka koncernów opublikowało swoje wyniki za drugi kwartał 2011 roku.

Zysk Forda w II kwartale 2011 r. wyniósł 0,65 USD na akcję po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych. Analitycy spodziewali się niższego zysku netto, na poziomie 61 centów na akcję. Wyższe od oczekiwań okazały się również przychody spółki w I kwartale i wyniosły 35,5 mld dolarów. Tutaj analitycy oczekiwali 32,1 mld dolarów.

Zysk największej na świecie firmy kurierskiej UPS w II kwartale 2011 roku, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych, wyniósł 1,05 USD na akcję. Analitycy oczekiwali zysku właśnie na poziomie 1,05 USD na akcję. Przychody spółki w II kwartale wyniosły 13,19 mld dolarów. Tutaj analitycy spodziewali się 13,13 mld dolarów.

Swoje wyniki podała również spółka 3M. Zysk spółki w II kwartale wyniósł 1,6 USD na akcję. Analitycy spodziewali się zysku właśnie na poziomie 1,6 USD na akcję. Przychody spółki w II kwartale wyniosły 7,68 mld dolarów. Tutaj analitycy spodziewali się 7,6 mld dolarów.

"Wyniki amerykańskich spółek są wciąż dobre" - napisał w nocie do klientów Jim Reid, strateg Deutsche Banku.

"Ostatnie wydarzenia w kwestii limitu zadłużenia w USA znalazły się w centrum uwagi i stanowią główny czynnik wpływający na zachowanie się rynków w tym tygodniu. Wystąpienie prezydenta Obamy potwierdziło, że wciąż nie zbliżamy się do porozumienia w tej sprawie" - dodał Reid.

Prezydent Barack Obama w wygłoszonym w poniedziałek wieczorem przemówieniu telewizyjnym do obywateli wystąpił do Kongresu o podniesienie ustawowego limitu zadłużenia USA.

Podkreślił, że jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, Ameryce grozi katastrofa ekonomiczna - obniżenie ratingu wiarygodności kredytowej, co pociągnie za sobą podrożenie dalszych pożyczek i zahamowanie wzrostu gospodarki. Zagroził też, że rząd może zostać zmuszony do wstrzymania wypłat.

Apel Obamy był skierowany głównie przeciwko republikańskim politykom w Kongresie, zwłaszcza w Izbie Reprezentantów. Wypomniał im niechęć do kompromisu w sprawie redukcji deficytu budżetowego, którą Republikanie postawili jako warunek swej zgody na podniesienie pułapu zadłużenia. Domagają się oni, by uzyskać to wyłącznie przez cięcia wydatków rządowych, i nie zgadzają się na podwyżki podatków.

W środę swoje wyniki za drugi kwartał przedstawią m.in. Symantec, Visa, WholeFoods, Boeing, ConocoPhillips, Aetna, AutoNation, Delta, Dow Chemical i Aflac, w czwartek AstraZeneca, Credit Suisse, DuPont, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Sanofi, Bristol-Myers Squibb, DR Horton, Kellogg, Motorola Solutions, Sprint, Time Warner Cable, Chesapeake Energy, MetLife, Motorola Mobility oraz Starbucks, a w piątek Chevron i Merck. (PAP)

pr/ akl/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)