Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Wall Street wzrosty, ale ich skalę ograniczają obawy o Fed

0
Podziel się:

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odbicie po spadkach z
ubiegłego tygodnia, ale inwestorzy czekają na efekty zaplanowanego na ten tydzień posiedzenia Fed.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła odbicie po spadkach z ubiegłego tygodnia, ale inwestorzy czekają na efekty zaplanowanego na ten tydzień posiedzenia Fed.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,73 proc., do 15.179,85 pkt.

Nasdaq zyskał 0,83 proc. i wyniósł 3.452,13 pkt.

Indeks S&P 500 wzrósł o 0,76 proc., do 1.639,04 pkt.

We wtorek w USA rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Decyzja po posiedzeniu Fed-u oraz aktualizacja prognoz gospodarczych zostaną ogłoszona w środę o godz. 20.00, pół godziny później zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa Fed-u, Bena Bernanke. Inwestorzy liczą na informacje na temat gotowości amerykańskich bankierów centralnych do dalszego utrzymania obecnej bardzo luźnej polityki monetarnej.

"Oczekuje się, że polityka Fed-u pozostanie bez zmian na następnym posiedzeniu. Inwestorzy będą koncentrowali się na konferencji prasowej po posiedzeniu, gdzie Bernanke ma zaprezentować najnowsze projekcje gospodarcze - istotne z punktu widzenia terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych - oraz być może rozjaśni nieco zamiary co do ograniczenia skali programu skupu aktywów" - ocenił w poniedziałkowym raporcie analityk Daiwa Capital Markets, Chris Scicluna.

W marcu Fed ocenił, że stopa bezrobocia w USA wyniesie średnio od 6,7 do 7,0 proc. w czwartym kwartale przyszłego roku oraz od 6,0 do 6,5 proc. w czwartym kwartale 2015 r. Ostatnia prognoza PKB Fed-u zakłada wzrost gospodarczy w USA w 2014 r. o 2,9 do 3,4 proc. Wzrost w 2015 r. wyniesie w ocenie Fed-u 2,9-3,7 proc.

"To, czy i jak te prognozy się zmienią, będzie stanowiło ważny sygnał co do krótkoterminowych zamierzeń Fed-u" - napisał Scicluna.

Obecnie Fed skupuje papiery miesięcznie za 85 mld USD w ramach programów stymulacji wzrostu gospodarczego. Na rynkach coraz powszechniejsze staje się jednak przekonanie, że jeszcze nawet w trzecim kwartale br. bank centralny USA może zdecydować się na pierwsze redukcje skali swojego program odkupu aktywów.

Indeks S&P 500 od historycznych maksimów z 21 maja br. stracił 2,5 proc., impulsem do sprzedaży akcji okazały się komentarze kilku bankierów centralnych USA, w tym Bena Bernanke, który w wystąpieniu przed amerykańskimi parlamentarzystami zasugerował gotowość do ograniczenia skali programu luzowania ilościowego, jeśli na rynku pracy będzie widoczna znaczna poprawa.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wzrósł w czerwcu i wyniósł 52 pkt., wobec 44 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali indeksu w czerwcu na poziomie 45 punktów.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w czerwcu do plus 7,84 pkt. z minus 1,43 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 0 pkt. (PAP)

pr/ cyk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)