Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Wawelu można oglądać kolekcję podarowaną przez Krystynę Czapską

0
Podziel się:

Ponad 200 obiektów - obrazy, meble, porcelanę i wyroby rzemiosła
artystycznego - podarowane Zamkowi Królewskiemu na Wawelu przez Krystynę Czapską można od wtorku
oglądać na wystawie w skrzydle zachodnim zamku.

Ponad 200 obiektów - obrazy, meble, porcelanę i wyroby rzemiosła artystycznego - podarowane Zamkowi Królewskiemu na Wawelu przez Krystynę Czapską można od wtorku oglądać na wystawie w skrzydle zachodnim zamku.

"Pokazanie publiczności tego daru uważamy za nasz obowiązek" - mówił w poniedziałek dziennikarzom dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski.

Najstarszy z zabytków przekazanych przez Krystynę Czapską do zbiorów wawelskich to pochodząca z drugiej połowy XIV wieku figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wśród prezentowanych eksponatów są m.in. obrazy Alfonsa Karpińskiego, Kazimierza Pochwalskiego i Teodora Axentowicza, rzeźby z brązu i dekoracyjne XIX-wieczne zegary.

W osobnej sali prezentowany jest bogaty zbiór porcelany i szkła. Najcenniejszy z eksponatów to pochodzący z manufaktury w Miśni serwis do gorących napojów złożony z naczyń w kształcie owoców cytryny, zdobionych gałązkami i kwiatami. "To obiekt, który dzięki interwencji konserwatora pana Jana Kosteckiego odzyskał blask i stał się czymś zupełnie wyjątkowym w naszych zbiorach" - podkreślił dyrektor Ostrowski. Konserwator musiał uzupełnić w tym serwisie ponad 200 ubytków.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć także XIX-wieczne wyroby czeskich hut szkła, m.in. komplet zielonych kieliszków ze szkła uranowego (barwionego tlenkami uranu).

Podarowane obiekty były konserwowane w pracowniach Zamku Królewskiego na Wawelu. Niektóre z nich były już eksponowane we wnętrzach zamkowych, część wzbogaci ekspozycję Zamku w Pieskowej Skale.

Wystawa "Dar Krystyny Czapskiej dla Zamku Królewskiego na Wawelu" potrwa do 17 marca.

Krystyna Czapska (1921-2003) pochodziła z rodziny mieszczańskiej. Jej ojciec Aleksander Turek był doktorem prawa, matka Stanisława z Jaśkiewiczów pochodziła z zamożnej rodziny kupieckiej i w latach 20. ubiegłego wieku prowadziła w Warszawie dobrze prosperujący salon samochodów Forda. Rodzina kupiła kamienicę przy ul. Sławkowskiej w Krakowie, w której po II wojnie światowej Stanisława Turkowa prowadziła antykwariat.

Aleksander Turek zapisał córce, która była z zamiłowania i wykształcenia historykiem sztuki, swoją kolekcję dzieł sztuki, a ona w testamencie przekazała te zbiory Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. Pierwsza część daru Krystyny Czapskiej trafiła na Wawel w 2001 r., jeszcze za życia donatorki, druga w 2003 r. jako zapis testamentowy, w którym przekazała kamienicę wraz z wyposażeniem. W sumie Czapska podarowała Wawelowi ponad 2200 obiektów, z czego ponad 1800 ostatecznie wróciło, po ugodzie sądowej, do jej spadkobierców.(PAP)

wos/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)