Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na wojskowych Powązkach uroczystości 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej

0
Podziel się:

Donald Tusk na Powązkach, Jarosław Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu, a Marta Kaczyńska na Wawelu.

Premier Donald Tusk złożył wieniec pod Pomnikiem
Premier Donald Tusk złożył wieniec pod Pomnikiem (PAP/Jakub Kamiński)
bECLYmxx

O świcie, przed wylotem do Nigerii, premier Donald Tusk złożył wieniec i zapalił znicz przed pomnikiem upamiętniającym 96 ofiar katastrofy lotniczej sprzed trzech lat na Powązkach. Jarosław Kaczyński złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, a Marta Kaczyńska złożyła kwiaty na grobie swoich rodziców w krypcie katedry na Wawelu.

*[Aktualizacja 10:00] * Po 8:00, już bez premiera, na tym samym cmentarzu rozpoczęły się uroczystości z udziałem rządowej delegacji przed pomnikiem upamiętniającym 96 ofiar katastrofy lotniczej sprzed trzech lat. Pamięć uczcili odegraniem sygnału _ Słuchajcie wszyscy _. Delegacje władz oraz rodzin złożyły wieńce przy pomniku ofiar katastrofy. O godz. 8.41 trębacz odegrał utwór _ Cisza _.Tak rodziny ofiar i przedstawiciele władz państwowych uczcili na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach pamięć tych, którzy zginęli trzy lata temu w katastrofie smoleńskiej.

O 13:00 oficjalne obchody przeniosą się do stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie mszę świętą koncelebrował będzie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Po mszy zostanie poświęcony pierwszy fragment pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

bECLYmxz

Kwiaty przed Pałacem PrezydenckimZ kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z innymi politykami PiS złożył wieniec przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Wcześniej - jak każdego dziesiątego dnia miesiąca, od dnia katastrofy - przedstawiciele PiS wraz z Jarosławem Kaczyńskim wzięli udział w mszy św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.

Przed Pałacem Prezydenckim odśpiewano hymn narodowy, a następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy. Na uroczystości, oprócz prezesa PiS, byli też m.in. politycy PiS: Joachim Brudziński, Marek Kuchciński, Mariusz Błaszczak, Jadwiga Wiśniewska i Jolanta Szczypińska.

Na Krakowskim Przedmieściu rozciągnięta została kilkudziesięciometrowa flaga w barwach narodowych. Przed Pałacem ułożono symboliczny krzyż ze zniczy, wielu ze zgromadzonych miało biało-czerwone flagi.

_ Nie chcemy wiele - prawda wystarczy _

bECLYmxF

Marta Kaczyńska złożyła rano kwiaty na grobie swoich rodziców w krypcie katedry na Wawelu. W trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej, hołd tragicznie zmarłej parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim oddali także parlamentarzyści PiS z Małopolski.

Trzy lata minęły, ale tak naprawdę ból jest podobny do tego, który był na początku. Człowiek z czasem krzepnie, ale emocje wciąż są bardzo silne. Jest to dla mnie bardzo trudny dzień, bo wracają te najtragiczniejsze wspomnienia" - powiedziała dziennikarzom Marta Kaczyńska po złożeniu kwiatów na grobie rodziców.

Mówiła, że w sprawie katastrofy smoleńskiej wciąż jest wiele znaków zapytania, ale dzięki ludziom dobrej woli, specjalistom, osobom, które angażują się w sposób niezależny _ jesteśmy bliżej wyjaśnienia jej okoliczności, choć wciąż daleko, bo kluczowe dowody pozostają na terenie Federacji Rosyjskiej _.

- _ Chciałabym prawdy. Jak każda rodzina chciałabym po prostu dowiedzieć się, co stało się z moimi rodzicami, w jakich okolicznościach zginęli. Sądzę, że podobne uczucie miewają osoby, które nie mogą odnaleźć swoich bliskich, to jest podobnie, gdy nie wiadomo, co się stało, dlaczego zginęli _ - powiedziała Marta Kaczyńska. - _ Nie chcemy wiele. Prawda wystarczy _ - dodała.

bECLYmxG

Córka pary prezydenckiej weszła do krypty w towarzystwie parlamentarzystów PiS m.in. Andrzeja Dudy, posła, byłego ministra w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wiceprezes PiS Beaty Szydło, posła Andrzeja Adamczyka i senatora Stanisława Koguta. Po złożeniu kwiatów przez chwilę pozostała sama przy grobie rodziców.

Proboszcz parafii archikatedralnej na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki odprawił w Krypcie Św. Leonarda mszę św. O godz. 8.41 kwiaty przy sarkofagu pary prezydenckiej złożyli także przedstawiciele MON, małopolskiej Solidarności i stowarzyszenia Solidarni 2010.

Pomnik na wojskowych Powązkach w WarszawiePomnik na wojskowych Powązkach, przy którym wystawiono posterunek honorowy, ma formę bloku białego granitu przełamanego na dwie zapadające się w ziemię części; biały granit jest umieszczony na ciemnej nawierzchni pomiędzy dwoma rzędami nagrobków z czarnego granitu.

Część główna białej bryły wznosi się nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach, które powstały w wyniku przełamania bryły, umieszczono napis: _ Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010 _ oraz listę ofiar.

bECLYmxH

Integralną częścią pomnika są groby 28 ofiar katastrofy pochowanych w kwaterze smoleńskiej. Są to: gen. Andrzej Błasik, gen. Franciszek Gągor, Grażyna Gęsicka, gen. Kazimierz Gilarski, Przemysław Gosiewski, ppłk Robert Grzywna, Mariusz Handzlik, ks. Roman Indrzejczyk, kpt. Paweł Janeczek, Dariusz Jankowski, Natalia Januszko, Mariusz Kazana, Janusz Krupski, Wojciech Lubiński, Barbara Maciejczyk, Barbara Mamińska, Stefan Melak, ppor. Andrzej Michalak, mjr Dariusz Michałowski, Stanisław Mikke, por. Piotr Nosek, Andrzej Przewoźnik, Sławomir Skrzypek, Władysław Stasiak, ppor. Jacek Surówka, Aleksander Szczygło, Jolanta Szymanek-Deresz, Izabela Tomaszewska.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu wiozącego delegację na uroczystości katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten zespół zakończy spór smoleński? Tusk podpisuje dokument Eksperci mają wyjaśnić, na czym polega _ cała ta smoleńska kampania kłamstw i bzdur _. Co na to Jarosław Kaczyński?
Cichocki dziękuje Rosjanom za pamięć o ofiarch katastrofy Tu-154M Delegacja rządowa oddała hołd 96 osobom, które zginęły w niej trzy lata temu udając się na uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Tak rosyjska prasa pisze o Kaczyńskim Polski prokurator generalny przyleciał do Rosji rozmawiać o zwrocie wraku Tupolewa.
bECLYmya
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)