Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Zjeździe Gnieźnieńskim o lobbingu chrześcijańskim w UE

0
Podziel się:

Wspólny głos Kościołów chrześcijańskich jest skuteczniejszy i lepiej
słyszalny w instytucjach europejskich - podkreślali w sobotę uczestnicy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Temat chrześcijańskiego lobbingu w UE jest jednym z wiodących w trakcie Zjazdu.

Wspólny głos Kościołów chrześcijańskich jest skuteczniejszy i lepiej słyszalny w instytucjach europejskich - podkreślali w sobotę uczestnicy IX Zjazdu Gnieźnieńskiego. Temat chrześcijańskiego lobbingu w UE jest jednym z wiodących w trakcie Zjazdu.

Przedstawiciele Kościołów przyznają, że nie mają instrumentów bezpośrednio wpływających na unijnych decydentów, mogą jednak przedstawiać im chrześcijański punkt widzenia.

"To, co jest podstawowe, to wprowadzenie do debaty jednoznacznego stanowiska chrześcijańskiego. Chodzi o to, by głos Kościołów był znany politykom i stanowił punkt odniesienia. Kościół dysponuje słowem, nie możemy niczego nakazać, natomiast dysponujemy prawem do tego, żeby wypowiedzieć nasze stanowisko" - powiedział w sobotę na konferencji prasowej ks. prof. Piotr Mazurkiewicz sekretarz generalny Komisji Konferencji Biskupów UE (COMECE).

Jak dodał, Kościoły prezentują swój punkt widzenia m.in. organizując debaty i konferencje w instytucjach europejskich, a także publikując dokumenty i komunikaty prasowe. Przyznał, że "w niektórych sprawach głos Kościoła był istotny i przekierował nieco inaczej debatę polityczną".

Ks. Mazurkiewicz podkreślił, że specyfiką obecnego czasu w Europie jest to, że nawet najbardziej podstawowe wartości bywają kwestionowane. Szansą na ich obronę jest wspólny głos Kościołów chrześcijańskich w ich sprawie.

"W niektórych momentach pozwalamy, by kruszyły się fundamenty naszej cywilizacji. Myślę tutaj o tym, co Benedykt XVI nazwał wartościami niepodlegającymi negocjacjom: kwestii obrony życia, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny oraz prawa rodziców do edukacji swoich dzieci. To absolutne minimum etyczne, którego musimy bronić w Europie" - powiedział.

"Kiedy mówimy o wartościach etycznych, to chodzi nam o poziom prawa naturalnego, a nie o wartości specyficznie chrześcijańskie, które chcielibyśmy by znalazły odwzorowanie w prawie krajowym czy europejskim" - dodał.

Zastępca sekretarza generalnego Konferencji Kościołów Europejskich ks. Rudiger Noll podkreślił, że przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich powinni być tam, gdzie podejmowane są istotne dla Europy decyzje polityczne.

"Na fundamencie naszej wiary chrześcijańskiej angażujemy się na rzecz Europy wrażliwej na problemy ludzkie i społeczne, w której respektuje się prawa człowieka i podstawowe wartości pokoju, sprawiedliwości, wolności, tolerancji, dzielenia się i solidarności. To jest nasz wspólny grunt, na którym próbujemy towarzyszyć polityce europejskiej. Mamy świadomość, jak wiele decyzji podejmowanych jest dzisiaj w Brukseli, dlatego musimy tam być, współpracując razem" - powiedział.

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz podkreślił, że COMECE jest w Brukseli w bliskiej współpracy z Konferencją Kościołów Europejskich, zrzeszającą ponad 125 kościołów, w tym Kościoły prawosławne, ewangelickie, anglikańskie i starokatolickie.

"O ile jest to możliwe, staramy się działać razem i prezentować jedną, chrześcijańską opinię. Jest to m.in. kwestia skuteczności: jeżeli prezentujemy wspólną opinię, to jest ona punktem odniesienia dla polityków. Oni mogą ją podzielać lub nie, ale wiedzą, do czego mają się odnieść. Gdyby kościoły chrześcijańskie prezentowały zbiór sprzecznych opinii, to politycy mogliby wybrać to, co chcą" - powiedział.

"Jesteśmy obecni w Brukseli z racji dialogu z UE jako oficjalne przedstawicielstwa Kościołów. Moja instytucja reprezentuje Konferencje Episkopatów krajów UE, jest oficjalnym głosem Kościoła odnośnie spraw, które głównie dotyczą etycznego waloru polityki" - dodał.

Trwający od piątku IX Zjazd Gnieźnieński poświęcony jest roli religii w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie. W ekumenicznym wydarzeniu do niedzieli ma uczestniczyć łącznie ok. 800 - 1 tys. osób. Hasło Zjazdu to "Europa obywatelska. Rola i miejsce chrześcijan".

W ekumenicznym wydarzeniu uczestniczą specjaliści z całej Europy, przywódcy religijni, politycy, ludzie kultury, socjologowie, ekonomiści i działacze społeczni.

W ciągu trzech dni odbywają się dyskusje z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i światopoglądów, nabożeństwa ekumeniczne, warsztaty obywatelskie, oraz wydarzenia kulturalne. Podczas zamykającej spotkanie mszy św. zostanie ogłoszone przesłanie do Europejczyków, opracowane podczas Zjazdu.

Zjazdy Gnieźnieńskie to miejsce spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy poprzez wykłady, dyskusje, warsztaty i modlitwę wyrażają swoją odpowiedzialność za przyszłość kontynentu.(PAP)

rpo/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)