Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nad gazem łupkowym pracuje grupa robocza przy KE

0
Podziel się:

Przy Komisji Europejskiej pracuje grupa robocza, która bada wpływ na
środowisko wydobycia gazu łupkowego. Choć KE wskazuje, że jest to tylko "platforma wymiany
informacji" nie wyklucza, że w przyszłości mogą okazać się potrzebne nowe regulacje środowiskowe.

Przy Komisji Europejskiej pracuje grupa robocza, która bada wpływ na środowisko wydobycia gazu łupkowego. Choć KE wskazuje, że jest to tylko "platforma wymiany informacji" nie wyklucza, że w przyszłości mogą okazać się potrzebne nowe regulacje środowiskowe.

W piątek Generalna Dyrekcja ds. Energii KE opublikowała analizę prawną, z której wynika że na tym etapie nie ma potrzeby tworzenia nowych przepisów UE, jeśli chodzi o poszukiwania gazu łupkowego. Tymczasem - jak dowiedziała się PAP - także w piątek spotkała się w Brukseli grupa robocza ds. środowiskowych aspektów niekonwencjonalnych paliw, w tym gazu łupkowego.

KE powołała grupę ad hoc z udziałem ekspertów swojej Generalnej Dyrekcji ds. Ochrony Środowiska oraz ekspertów z krajów UE, by "kraje mogły wymieniać między sobą informacje" - poinformowała PAP Komisja. W piątkowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskiego resortu środowiska oraz Generalnej Dyrekcji KE.

Grupa nie ma zamiaru przygotowywać żadnego raportu - zapewnia KE. Służby prasowe komisarza ds. środowiska Janeza Potocznika w odpowiedzi dla PAP napisały, że jest zbyt wcześnie, by przesądzać o tym, czy prace grupy zakończą się nowymi regulacjami w dziedzinie wydobycia gazu łupkowego.

"Biorąc pod uwagę małe doświadczenie z projektami wydobycia gazu łupkowego w UE, na razie jest za wcześnie, by stwierdzić, czy mogą być w przyszłości konieczne dodatkowe środki na poziomie UE, poza istniejącymi już przepisami i standardami" - napisały służby prasowe Potocznika.

Zaznaczyły, że aby rozwiać wątpliwości Komisja już przekazała krajom członkowskim wytyczne w zakresie stosowania unijnego prawa środowiskowego i będzie przekazywała dalsze, jeśli okaże się to konieczne. "KE będzie kontynuować konsultacje z krajami UE i monitorować sytuację" - czytamy w odpowiedzi dla PAP.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)