Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadzór górniczy promuje "modę na bezpieczeństwo"

0
Podziel się:

Profil w serwisie internetowym YouTube, promowanie dobrych praktyk bhp,
spotkania z załogami kopalń, nagradzanie dzielnych górników oraz dziennikarzy podejmujących
tematykę bezpiecznej pracy - to niektóre metody, jakimi nadzór górniczy promuje "modę na
bezpieczeństwo".

Profil w serwisie internetowym YouTube, promowanie dobrych praktyk bhp, spotkania z załogami kopalń, nagradzanie dzielnych górników oraz dziennikarzy podejmujących tematykę bezpiecznej pracy - to niektóre metody, jakimi nadzór górniczy promuje "modę na bezpieczeństwo".

W poniedziałek w Katowicach Wyższy Urząd Górniczy (WUG) oraz Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. prof. Wacława Cybulskiego rozstrzygnęły pierwszy konkurs dziennikarski "Karbidka", w którym wyróżniono dziennikarzy popularyzujących bezpieczną pracę w górnictwie.

Laureatami pierwszej edycji konkursu zostali: Monika Krasińska z Polskiego Radia Katowice, Aldona Minorczyk-Cichy z redakcji "Polski-Dziennika Zachodniego", Jerzy Chromik z "Trybuny Górniczej" i Marek Błoński z Polskiej Agencji Prasowej. Laureaci oprócz dyplomów i symbolicznych karbidek (historycznych lampek górniczych) otrzymali nagrody pieniężne.

Prezes WUG Piotr Litwa tłumaczył, że konkurs, podobnie jak inne podejmowane od ubiegłego roku inicjatywy Urzędu, służy temu, by przesłanie dotyczące zasad bezpiecznej pracy jak najszerzej dotarło nie tylko do pracodawców, ale przede wszystkim do górników i ich rodzin.

"Jako urząd i organ kontrolny mamy ściśle przypisane kompetencje i obowiązki. Stale szukamy jednak takich form działalności, które pozwolą nam szerzej wyjść do społeczeństwa i dotrzeć do świadomości nie tylko prezesów górniczych firm, ale również bezpośrednio do załóg kopalń" - powiedział Litwa.

W tym roku urząd uruchomił m.in. specjalny telefon i adres poczty elektronicznej, gdzie górnicy mogą zgłaszać przypadki lekceważenia procedur bezpieczeństwa w kopalniach. W internecie publikowane są przykłady dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa w poszczególnych spółkach, a filmy obrazujące przebieg najbardziej typowych wypadków górniczych publikowane są w popularnym serwisie internetowym YouTube.

Od ubiegłego roku, wraz z fundacją "Bezpieczne Górnictwo", nadzór górniczy nagradza również górników, którzy wykazali się odwagą oraz umieli fachowo zadziałać w kryzysowych sytuacjach. Przeprowadzono też konkurs plastyczny dla gimnazjalistów z całej Polski, którego tematyką była bezpieczna praca w górnictwie, nie tylko węglowym. Co roku nagradzane są najlepsze prace dyplomowe absolwentów górniczych kierunków na uczelniach.

Inna metoda dotarcia do górników to bezpośrednie spotkania przedstawicieli nadzoru górniczego z pracownikami kopalń. Urzędy górnicze nie chcą dublować obowiązków pracodawców w zakresie szkoleń, widzą jednak potrzebę bezpośredniego omawiania tematyki bezpiecznej pracy z określonymi grupami górników. Na ten rok zaplanowano m.in. spotkania z przodowymi brygad transportowych, bo duża część podziemnych wypadków wiąże się właśnie z transportem.

Prezes Fundacji "Bezpieczne Górnictwo", a zarazem syn jej patrona, doc. Krzysztof Cybulski, podczas wtorkowej uroczystości wskazał na istotną rolę mediów w kształtowaniu świadomości bezpieczeństwa pracy. "Wielu wypadków w kopalniach można byłoby uniknąć, gdyby pewne zasady były lepiej zakorzenione w świadomości pracowników. Media odgrywają ogromną rolę w przekazywaniu tej wiedzy" - ocenił.

Cybulski kieruje Kopalnią Doświadczalną "Barbara" w Mikołowie - jedynym w Europie tego typu podziemnym "poligonem doświadczalnym" nauki górniczej. Jego ojciec, prof. Wacław Cybulski, w latach 20. ubiegłego wieku był jednym z założycieli tej placówki i jej długoletnim szefem.

Cybulski przytoczył wspomnienia swojego, pochodzącego z Warszawy, ojca z czasów, gdy jako powstaniec-ochotnik pierwszy raz odwiedził Śląsk. Zapadł mu w pamięć widok matek i żon górników, czekających przed kopalnią, gdzie doszło do wypadku. To wówczas późniejszy profesor miał zdecydować, by swoje zawodowe życie poświęcić sprawom bezpiecznej pracy w kopalniach. Po studiach wrócił na Śląsk, by współtworzyć kopalnię "Barbara".(PAP)

mab/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)