Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadzór górniczy zgodził się na wydobycie węgla w kopalni Silesia

0
Podziel się:

Nadzór górniczy zgodził się na uruchomienie ściany wydobywczej w należącej
do czeskiego inwestora kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Tym samym, po trwających ponad
rok przygotowaniach, wkrótce kopalnia rozpocznie wydobycie węgla.

Nadzór górniczy zgodził się na uruchomienie ściany wydobywczej w należącej do czeskiego inwestora kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Tym samym, po trwających ponad rok przygotowaniach, wkrótce kopalnia rozpocznie wydobycie węgla.

Szczegóły przedsięwzięcia zarząd Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia (należącego do czeskiej grupy EPH) zamierza przedstawić 9 maja br. Wówczas w kopalni powinno być już prowadzone regularne wydobycie węgla.

Według wcześniejszych informacji zdolności wydobywcze nowej ściany wyniosą ok. 4,5 tys. ton węgla na dobę. W 2013 r. w kopalni mają pracować dwie ściany; docelowe roczne wydobycie ma wynieść ok. 3 mln ton węgla.

Gdy w grudniu 2010 r. inwestor kupił kopalnię od Kompanii Węglowej, to zatrudniała ona 731 osób. W końcu ubiegłego roku było to już blisko 1,4 tys. pracowników. W tym roku zatrudnienie zwiększa się o kolejne ponad 400 osób.

W końcu 2010 r. przedstawiciele większościowego udziałowca - czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego (EPH) - deklarowali, że zainwestują w Silesii do 150 mln euro w ciągu trzech lat. Wcześniej zakładano, że kopalnia osiągnie docelowy poziom wydobycia w 2014 r. Obecnie wszystko wskazuje na to, że stanie się tak rok wcześniej.

Silesia ma produkować wysokiej jakości węgiel, przeznaczony głównie dla sektora energetycznego oraz specyficzne jego rodzaje do sprzedaży detalicznej. Ma również sprzedawać gaz kopalniany (metan), kamień do celów budowlanych oraz dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).

Kopalnia położona jest w Czechowicach-Dziedzicach, ok. 30 km od granicy z Czechami. Jej łączne zasoby węgla szacowane są na ok. 500 mln ton, jednak ich udostępnienie wymaga inwestycji.

Właściciel PG Silesia - czeski Energeticky a Prumyslovy Holding - jest inwestorem w sektorze energetycznym, górnictwie i przemyśle. Zrzesza firmy zajmujące się m.in. produkcją i sprzedażą prądu i ciepła oraz usługami montażowymi w energetyce. Mniejszościowy pakiet udziałów w kopalni Silesia należy do pracowników.(PAP)

mab/ amac/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)