Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda im. Gieysztora dla prof. Jacka Purchli

0
Podziel się:

Historyk sztuki, ekonomista, dyrektor i założyciel Międzynarodowego Centrum
Kultury w Krakowie, prof. Jacek Purchla został uhonorowany nagrodą im. Aleksandra Gieysztora
podczas wtorkowych uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

Historyk sztuki, ekonomista, dyrektor i założyciel Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, prof. Jacek Purchla został uhonorowany nagrodą im. Aleksandra Gieysztora podczas wtorkowych uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagrodę im. Gieysztora prof. Jacek Purchla otrzymał za utworzenie i kierowanie działalnością krakowskiego Międzynarodowego Centrum Kultury oraz podjęcie badań nad teorią ochrony dziedzictwa kulturowego i zarządzaniem miastem historycznym.

Wygłaszający laudację przewodniczący kapituły nagrody Andrzej Rottermund podkreślił, że utworzone przez prof. Purchlę centrum działa na rzecz dialogu Polski z krajami Europy Środkowej, prowadzi badania nad tożsamością i historią tego regionu oraz chroni od zapomnienia dziedzictwo kultur pogranicza.

Obok zasług w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Rottermund podkreślił znaczenie badań prof. Purchli nad problematyką miast. "W tym zakresie profesor stworzył nowoczesny i pionierski warsztat urbanologa" - mówił przewodniczący kapituły.

Przyznawaną za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i utrwalania polskiego dziedzictwa kulturalnego nagrodę wręczono w tym roku po raz dwunasty. Laureat otrzymał medal oraz 50 tys. zł.

Jacek Purchla (ur. 1954 w Krakowie) kieruje Zakładem Dziedzictwa Kulturowego i Studiów Miejskich UNESCO Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Katedrą Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest wybitnym znawcą historii i architektury Krakowa. W 1991 roku założył tam Międzynarodowe Centrum Kultury - narodową instytucję kultury o charakterze naukowo-badawczym, edukacyjnym i informacyjnym.

"Misja centrum jest wpisana w przestrzeń Europy Środkowej i wyrasta również z przekonania, że Polska w tym środkowoeuropejskim dialogu musi być obecna - mówił PAP prof. Purchla. - Odpowiedzialność za ten dialog powinien wziąć Kraków". Profesor uważa bowiem, że położona między Moskwą a Berlinem Warszawa zawsze zaabsorbowana była strategicznym kierunkiem Wschód-Zachód. "Tymczasem z Krakowa najlepiej widać słowacką granicę, czeską Pragę, Budapeszt i Koszyce, Bratysławę i Wiedeń" - wyliczał laureat.

Patron nagrody - Aleksander Gieysztor - jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich uczonych. Profesor historii średniowiecznej, był prezesem Polskiej Akademii Nauk. Jako wieloletni dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przysłużył się jego odbudowie. Działał na rzecz opieki nad zabytkami, które ucierpiały podczas wojny.

Nagrodę im. Gieysztora przyznaje Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga, która działa przy banku Citi Handlowy. Celem założonej w 1996 roku fundacji jest promocja oraz wspieranie osób i instytucji podejmujących działania służące rozwojowi dobra publicznego. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu prof. Kazimierz Piotr Zaleski, literaturoznawca i przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa prof. Tadeusz Chrzanowski oraz dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał prof. Andrzej Tomaszewski, specjalista w dziedzinie ochrony zabytków. (PAP)

mce/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)