Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda im. J.Żuławskiego za utwór w konwencji fantastyki dla Rafała Kosika

0
Podziel się:

Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, za najlepszy wydany w ub. roku,
utwór literacki utrzymany w konwencji fantastyki otrzymał Rafał Kosik za powieść "Kameleon".
Wręczenie nagrody nastąpi podczas trwającego od piątku w Lublinie Ogólnopolskiego Konwentu
Miłośników Fantastyki "Falkon 2009". W imprezie uczestniczy ponad tysiąc osób.

Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego, za najlepszy wydany w ub. roku, utwór literacki utrzymany w konwencji fantastyki otrzymał Rafał Kosik za powieść "Kameleon". Wręczenie nagrody nastąpi podczas trwającego od piątku w Lublinie Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki "Falkon 2009". W imprezie uczestniczy ponad tysiąc osób.

O werdykcie jury - w skład którego wchodzą naukowcy i krytycy literaccy - poinformował PAP Krzysztof Księski z Lubelskiego Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza", głównego organizatora "Falkonu". Oprócz nagrody głównej jury przyznało Złote wyróżnienie Krzysztofowi Piskorskiemu za powieść "Zadra" oraz Srebrne wyróżnienie Annie Brzezińskiej za powieść "Ziemia niczyja".

Nagroda Literacka im. J.Żuławskiego przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich utrzymanych w konwencji fantastyki. Powstała z inicjatywy Andrzeja Zimniaka (pisarz science fiction) i pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W ubiegłym roku laureatem nagrody został Jacek Dukaj za powieść "Lód".

Patron nagrody Jerzy Żuławski jest uważany za jednego z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej; uznanie przyniosła mu jego "Trylogia księżycowa" ("Na srebrnym globie", "Zwycięzca", "Stara ziemia") - utwory science fiction, których akcja rozgrywa się na Księżycu.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody im. J.Żuławskiego odbędzie się w sobotę wieczorem i będzie jednym z wydarzeń Konwentu. To jedna z największych tego typu imprez w Polsce, której celem jest propagowanie zainteresowań związanych z szeroko pojętą fantastyką.

Przez trzy dni Konwentu, nieprzerwanie w dzień i w nocy, uczestnicy mogą brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach - m.in. prelekcjach, dyskusjach, konkursach. W programie Konwentu są m.in. spotkania z autorami literatury fantastycznej, pokazy walk rycerskich, różnego rodzaju gry - bitewne, karciane, planszowe, - a także projekcje filmów fantastycznych, kabareton, wystawy prac plastycznych, wieczory poetyckie.

Według szacunków organizatorów w 250 zaplanowanych wydarzeniach Konwentu łącznie uczestniczy ok. 1300 osób, głównie młodzież licealna i studenci. Zdaniem Księskiego fantastyka cieszy się coraz większą popularnością. "To dziedzina, w której każdy może znaleźć coś dla siebie, od zabawy i rozrywki po inspirację do dyskusji na poważne tematy filozoficzne. Uczestnicy +Falkonu+ uczą się, bawią i poszerzają swoje horyzonty" - powiedział.

Jak tłumaczył fantastyka dotyczy różnych dziedzin m.in. literatury, filmu, gier. "W kręgu naszych zainteresowań pozostają również zagadnienia z kręgu kultury i cywilizacji, takich jak postęp naukowy i techniczny, rozwój społeczeństw, wierzenia różnych kultur, zagadki historyczne" - dodał Księski.

Lubelski "Falkon", zorganizowany już po raz 10. zakończy się w niedzielę po południu.(PAP)

ren/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)