Notowania

nagroda sacharowa
26.10.2012 11:43

Nagroda im. Sacharowa dla Irańczyków. Co na to reżim?

Irański reżyser Dżafar Panahi i irańska adwokatka Nasrin Sotudeh zostali laureatami tegorocznej nagrody europarlamentu im. Sacharowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xaf/CC/Flickr)

Irański reżyser Dżafar Panahi i irańska adwokatka Nasrin Sotudeh zostali laureatami tegorocznej nagrody europarlamentu im. Sacharowa - poinformował serwis prasowy PE. Wyboru dokonali w piątek szefowie grup politycznych. Nagroda zostanie wręczona w grudniu.

Sotudeh to przebywająca obecnie w więzieniu prawniczka i rzeczniczka praw człowieka. Ta współpracowniczka irańskiej noblistki Szirin Ebadi broniła m.in. młodych ludzi skazanych na karę śmierci oraz osoby oskarżone o wywołanie kilkumiesięcznych protestów, które wybuchły w Iranie w czerwcu 2009 r. w rezultacie kontestowanych wyborów prezydenckich.

Panahi jest reżyserem, scenarzystą i montażystą filmowym. Jego filmy często koncentrują się na problemie biedy, dzieci i kobiet. Za film _ Krąg _ o kobietach prześladowanych za to, że nie chcą dostosować się do reguł panujących w irańskim społeczeństwie, w 2000 roku Panahi otrzymał Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Nagroda w wysokości 50 tys. euro zostanie wręczona 12 grudnia na sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Europarlament przyznaje swą nagrodę im. Andrieja Sacharowa od 1988 roku osobom lub organizacjom, które przyczyniły się do walki o prawa człowieka i demokrację.

Irańczycy od początku byli faworytami tegorocznej edycji nagrody im. Sacharowa. Zostali nominowani wspólnie aż przez trzy grupy polityczne w PE: socjaldemokratów, liberałów i Zielonych, a także grupę indywidualnych europosłów z prawej strony sceny politycznej, w tym Niemca Elmara Broka (CDU).

Irańczycy pokonali innych kandydatów - do nagrody nominowane były w tym roku także Rosjanki z zespołu punkrockowego Pussy Riot, skazane na dwa lata łagru za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu, oraz białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki, przebywający w kolonii karnej szef Centrum Obrony Praw Człowieka _ Wiasna _.

Finalistów wybrali deputowani z komisji spraw zagranicznych i komisji ds. rozwoju PE. Wybierali spośród kandydatów nominowanych wcześniej albo przez grupy polityczne albo przez grupę minimum 40 eurodeputowanych. Ostatecznego wyboru dokonała w piątek Konferencja Przewodniczących, czyli szefowie grup politycznych.

Nagrodę Sacharowa, nazwaną imieniem słynnego radzieckiego dysydenta i fizyka Andrieja Sacharowa, w 2011 r. przyznano działaczom arabskiej wiosny. Wcześniej otrzymali ją m.in.: były prezydent RPA, legendarny przywódca walki z apartheidem Nelson Mandela, lider opozycyjnego białoruskiego ruchu _ O Wolność _ Alaksandr Milinkiewicz i były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.

Tagi: nagroda sacharowa, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz