Notowania

wiadomości
13.06.2013 20:18

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego dla Piotra Fronczewskiego

Piotr Fronczewski, aktor Teatr Ateneum, satyryk, aktor radiowy i telewizyjny, otrzymał w czwartek nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jury uhonorowało aktora za spektakl "Ja, Feuerbach", który Fronczewski wyreżyserował i w którym zagrał główną rolę.

Podziel się
Dodaj komentarz

Piotr Fronczewski, aktor Teatr Ateneum, satyryk, aktor radiowy i telewizyjny, otrzymał w czwartek nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jury uhonorowało aktora za spektakl "Ja, Feuerbach", który Fronczewski wyreżyserował i w którym zagrał główną rolę.

Nagroda została przyznana Fronczewskiemu za wybitne osiągnięcia aktorskie, ze szczególnym uwzględnieniem pracy przy spektaklu "Ja, Feuerbach". Sztuka autorstwa Tankreda Dorsta miała swoją premierę w warszawskim Teatrze Ateneum w lutym 2013 r. Dla Fronczewskiego, który odgrywa główną rolę w spektaklu, był to jednocześnie debiut reżyserski. Aktor otrzymał dyplom oraz grafikę autorstwa Janusza Golika.

"Pewnego dnia zadzwonił do mnie Janusz Kukuła, mój przyjaciel i szef Teatru Polskiego Radia i zapytał czy nie nagralibyśmy właśnie +Feuerbacha+ Dorsta. Poczułem się podekscytowany i onieśmielony jednocześnie - od razu wraca pamięć spektaklu Tadeusza Łomnickiego sprzed ćwierć wieku. Zdecydowałem się jednak, dokonaliśmy nagrania. Nie odbyliśmy jednak takiej standardowej próby, jedynie opowiedzieliśmy sobie w kilku słowach, o co nam idzie. Gdy skończyliśmy nagranie, poprosiłem Janusza, by dał mi materiał do posłuchania. Po odsłuchaniu wydało mi się, że jest to z mojej strony rzetelne nagranie. Do tego stopnia, że pomyślałem, czy nie warto byłoby zrobić tego w teatrze. Minęły trzy lata i oto jesteśmy po premierze" - opowiadał Piotr Fronczewski podczas czwartkowej ceremonii wręczenia nagrody.

"Bardzo cenię pana Feuerbacha, powołanego do życia przez Dorsta. Znajduję w nim wiele sensu, wiele dziwnej - nie zawsze zrozumiałej - logiki artystów i filozofii, przez niego prezentowanej, która dla niektórych jest być może stara, śmieszna, groteskowa. Ale ona ma sens i to sens, który pozwala teatrowi trwać i być" - dodał aktor.

Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego została ustanowiona w 1957 r. Inicjatorem powołania nagrody był Roman Szydłowski, ówczesny prezes Klubu Krytyki Teatralnej i jeden ze współzałożycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej Nagroda przyznawana jest wybitnym twórcom polskiego teatru. Wśród laureatów znajdują się m.in. Erwin Axer, Tadeusz Łomnicki, Kazimierz Dejmek, Jerzy Jarocki i Tadeusz Kantor.

Piotr Fronczewski (ur. 1946 w Łodzi) debiutował w wieku 12 lat w filmie "Wolne miasto" Stanisława Różewicza (1958). Pracował w teatrach warszawskich: Narodowym (1968-69), Współczesnym (1969-73), Dramatycznym (1973-79), Studio (1984-87). Obecnie, od 1991 związany jest z Teatrem Ateneum. W dorobku ma ponad 120 ról w filmach fabularnych oraz serialach telewizyjnych. Występował również w słuchowiskach radiowych. W 1983 r. nagrał płytę jako fikcyjny wokalista disco, Franek Kimono. (PAP)

pj/abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz