Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda Silesia Press za film z cyklu "Katastrofy górnicze"

0
Podziel się:

Reżyser i scenarzysta Jakub Karyś wygrał piątą edycję konkursu
dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło go za film z wyprodukowanego przez telewizję TVN
cyklu dokumentalnego "Katastrofy górnicze", przypominającego kulisy śląskich tragedii.

Reżyser i scenarzysta Jakub Karyś wygrał piątą edycję konkursu dziennikarskiego Silesia Press. Jury nagrodziło go za film z wyprodukowanego przez telewizję TVN cyklu dokumentalnego "Katastrofy górnicze", przypominającego kulisy śląskich tragedii.

Nagrody w konkursie wręczono w piątek podczas uroczystej gali w katowickim Hotelu Monopol. Jej organizatorzy podkreślali, że Silesia Press należy do nielicznych w Polsce regionalnych konkursów dziennikarskich. Promuje dokonania dziennikarzy i ludzi mediów ze Śląska, oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy. Inicjatywa ma też integrować miejscowe środowisko dziennikarskie.

Film "Katastrofy górnicze. Polecamy się waszej pamięci" opowiada o jednej z największych katastrof w historii polskiego górnictwa, gdy 24 lipca 1969 r. sto tysięcy ton wody i węglowego mułu wdarło się do wnętrza kopalni "Generał Zawadzki" w Dąbrowie Górniczej.

"To film absolutnie niezwykły (...), złożony z dwóch idealnie do siebie przystających warstw - dokumentalnej i fabularyzowanej, które się ze sobą splatają i uzupełniają. Oglądając mamy wrażenie, że uczestniczymy w tym dramacie, udzielają nam się emocje" - argumentowała wiceprzewodnicząca jury, uznana reportażystka radiowa, red. Anna Sekudewicz.

"Cieszę się, że człowiek z Krakowa może odebrać w Katowicach nagrodę za projekt górniczy" - dziękował nagrodzony Jakub Karyś.

Do konkursu zgłoszono ponad 120 materiałów, z których kilkanaście jurorzy zakwalifikowali do ścisłej czołówki. Spośród nich wybrali siedem najlepszych. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne; pierwsza to 4 tys. zł. Jak mówili jurorzy, wybór był trudny, bo trzeba było zestawić ze sobą różne formy dziennikarskie i artystyczne - od newsów, przez reportaże, po eksperymentalne audycje radiowe i fabularyzowane dokumenty.

W przyszłym roku konkurs ma być ograniczony do gatunków dziennikarskich. Ma również zostać ustanowiona, przy współpracy samorządu województwa śląskiego, Nagroda im. Krystyny Bochenek - wicemarszałek Senatu i dziennikarki, która zginęła w kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu. Formuła nagrody ma łączyć najważniejsze pasje zmarłej - promocję pięknej polszczyzny, publicystykę medyczną i zapał społecznikowski, m.in. wsparcie dla młodych talentów.

Równorzędne drugie miejsca w tegorocznym konkursie zajęli: Małgorzata Goślińska z "Gazety Wyborczej" za reportaż "Reality Ślub" o bohaterach i kulisach pierwszego w Polsce ślubu zawartego w centrum handlowym; Agata Pustułka z "Polski Dziennika Zachodniego" za artykuł "Lider w sieci żony z SB", opowiadający historię pierwszego lidera Solidarności na Śląsku, Andrzeja Rozpłochowskiego, którego żona (są małżeństwem do dziś) współpracowała z SB; oraz Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice za reportaż "Babskie gadanie, czyli śląska historia Kazimierza Kutza".

Anna Dudzińska i Małgorzata Goślińska zdobywały już wcześniej nagrody w konkursie Silesia Press. Dudzińska, która ma w dorobku również prestiżowy laur Prix Italia, wygrała pierwszą edycję śląskiego konkursu reportażem "Ulice węglowe", będącego opowieścią o dzieciach zajmujących się kradzieżami węgla z pociągów. W ubiegłym roku wyróżniono ją za reportaż "Jeden dzień z życia związkowca", którego bohaterem jest górniczy działacz Andrzej Ciok. Goślińska była nagradzana za reportaże "Dworzec PKP miejsce nie po kolei" (z Tomaszem Haładajem), "Dzień Dziecka" (o katowickich dzieciach ulicy) oraz "Gołąb ma tęsknić" (powstał po katastrofie katowickiej hali wystawowej).

Laureatami trzeciego miejsca zostali Józef Wycisk z Polskiego Radia Katowice (za mistrzowsko zrealizowaną dźwiękowo audycję "Słowa utracone", podejmującą problematykę śmierci), Maria Zawała z "Polski Dziennika Zachodniego" za nawiązujący do znanej śląskiej piosenki reportaż "Miłość Karolinki i Karliczka", oraz Dagmara Drzazga z TVP Katowice za film dokumentalny "Lech Majewski. Świat według Bruegela", opowiadający o powstawaniu filmu Majewskiego, nim samym oraz filozofii flamandzkiego malarza.

Konkurs Silesia Press zorganizowało po raz piąty Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej. Prace oceniało jury złożone ze znanych śląskich dziennikarzy prasy, radia, telewizji i PAP. Nagrody przyznawane są za materiały o istotnym znaczeniu dla opinii publicznej, rzetelne i dojrzałe warsztatowo.

W ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężyła związana z katowickim oddziałem TVP Izabela Szukalska, nagrodzona za przejmujący reportaż "Biała koszula", przedstawiający historię małżeństwa mieszkającego w przyczepie przy wysypisku śmieci. Rok wcześniej wygrała Brygida Frosztęga z katowickiej TVP, nagrodzona za reportaż o sparaliżowanym Januszu Świtaju z Jastrzębia Zdroju, który poprosił o przerwanie terapii po śmierci opiekujących się nim rodziców. Materiał wywołał ogólnopolską dyskusję o problemach eutanazji i zapoczątkował akcję pomocy dla chorego.

We wcześniejszych edycjach konkursu wygrywali dziennikarze katowickiego oddziału "Gazety Wyborczej" Piotr Płatek i Józef Krzyk (za tekst "Znalazła się Krwawa Julka", o domniemanej agentce gestapo Helenie Matejance, którą Płatek, po latach starań, odnalazł w Londynie i skłonił do rozmowy) oraz Anna Dudzińska z Polskiego Radia Katowice.

Organizujące doroczny konkurs Stowarzyszenie Media dla Integracji Europejskiej powstało w kwietniu 2002 r. w Katowicach. Członkami są dziennikarze niemal wszystkich mediów w regionie oraz byli dziennikarze, którzy obecnie prowadzą agencje PR, itp. Stowarzyszenie organizowało m.in. ogólnopolski konkurs artystyczny pt. "Z Europy do Europy: Unia Europejska i nasze starania o członkostwo w karykaturze" oraz prareferendum europejskie w Bieruniu.(PAP)

mab/ hes/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)