Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda "Zdjęcie roku" BZ WBK Press Foto dla Andrzeja Grygiela

0
Podziel się:

#
dochodzi pełna lista laureatów konkursu.
#

# dochodzi pełna lista laureatów konkursu. #

20.03. Warszawa (PAP) - Fotografia przedstawiająca radość pacjentów szpitala w Sosnowcu z bramki zdobytej przez reprezentację Polski w meczu z Grecją podczas Euro 2012 zostało zdjęciem roku 9. edycji BZ WBK Press Foto. Jego autorem jest Andrzej Grygiel, fotograf PAP.

"W ogóle nie spodziewałem się tej nagrody. Zamierzałem przygotować serię fotografii przedstawiającą kibiców oglądających mecze reprezentacji Polski w bardziej nieformalnych okolicznościach. Cykl nie powstał; sam do końca wahałem się, czy wysyłać fotografię" - powiedział PAP laureat nagrody głównej Andrzej Grygiel.

Zwycięska fotografia przedstawia pacjentów oddziału kardiologii wojewódzkiego szpitala specjalistycznego nr. 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, cieszących się z bramki strzelonej przez Roberta Lewandowskiego podczas inaugurującego turniej Euro 2012 meczu reprezentacji Polski z Grecją.

Prace konkursowe oceniało jury, w skład którego wchodzili: Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP), Petr Josek (Reuters, Czechy), Kinga Kenig (Blindspot), Waldemar Kompała (Rzeczpospolita), Janusz Rosikoń (fotograf). W tym roku zgłoszono ponad 7 tys. prac konkursowych. Prace oceniano jako zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże.

Andrzej Grygiel został także wyróżniony drugą nagrodą w kategorii "Sport - zdjęcie pojedyncze" za tę samą fotografię.

Miejsce trzecie w tej kategorii zajął Leszek Szymański z Polskiej Agencji Prasowej. Nagrodzona fotografia to kadr z meczu Polska-Rosja podczas piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 r.; przedstawia Marcina Wasilewskiego i Rafała Murawskiego walczących o piłkę z reprezentantem Rosji Siergiejem Ignaszewiczem.

Miejsce pierwsze zajął Bartłomiej Zborowski, również z PAP. Nagrodzona praca przedstawia piłkarza reprezentacji Włoch, Mario Balotellego, podczas półfinałowego meczu z Niemcami, w momencie, w którym piłkarz otrzymuje od sędziego spotkania żółtą kartę za zdjęcie koszulki po strzeleniu drugiej bramki w meczu.

"Dziękuję +Super Mario+, że zdjął koszulkę, cieszę się, że mogłem być na tym meczu" - powiedział Zborowski, odbierając nagrodę.

Za sportowe fotoreportaże nagrodzono Grzegorza Pressa (III miejsce), Rafała Myszkę (II miejsce) oraz Tomasza Lazara (I miejsce) - freelancera, który przygotował reportaż z zawodów w skoku o tyczce w Szczecinie. Wyróżniono fotografię Marcina Łobaczewskiego.

W kategorii "Kultura i sztuka" za zdjęcie pojedyncze, III miejsce przypadło Bartoszowi Sadowskiemu, II nagrodę zdobył Łukasz Dejnarowicz. Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał Piotr Wittman - freelancer współpracujący z PAP i "Rzeczpospolitą". "Zdjęcia wysłałem przez przypadek. Myślałem, że niczego nie mam" - powiedział laureat, odbierając nagrodę.

Za fotoreportaż w kategorii "Kultura i sztuka" miejsce III zajął Marcin Łobaczewski, II - Marcin Kaliński. Pierwszą nagrodę wygrał Marek Lapis z Polskiej Agencji Fotograficznej Pressphoto, za projekt "Pięć zmysłów. Pauza".

W kategorii "Przyroda", nagrodzono fotografie obrazujące środowisko naturalne, a także przejawy cywilizacyjnej działalności człowieka. Miejsce III za zdjęcie pojedyncze zajął Daniel Pach, II - Tomasz Sąsiada. Pierwsze miejsce zajął Bartek Wrześniowski - freelancer. Jego fotografia przedstawia pierwsze karmienie na oddziale intensywnej terapii, trzy godziny po porodzie. "Dbajmy o dzieci, ponieważ nie mamy nic cenniejszego" - powiedział Wrześniowski.

W kategorii "Przyroda" za fotoreportaże zostali nagrodzeni: Artur Jastrzębski, Maciej Nabrdalik i Tymon Markowski z "Ekspresu Bydgoskiego". Jego reportaż przedstawia skutki przejście trąby powietrznej w miejscowości Stara Rzeka w województwie kujawsko-pomorskim.

Za fotografie pojedyncze w kategorii "Życie codzienne" nagrodzono prace Jana Ociepy (III miejsce)i Ireneusza Dorożańskiego (II miejsce). Główną nagrodę w tej kategorii otrzymał Robert Garstka, freenalcer. Zwycięska fotografia przedstawia coroczne święto chasydzkie, odbywające się w Lelowie, nad grobem cadyka Dawida Bidermana.

Za fotoreportaż w kategorii "Życie codzienne" I nagrodę otrzymał Jacek Waszkiewicz z Polskiej Agencji Fotografów Forum. Jego reportaż przedstawia prace przy wypale węgla drzewnego w Bieszczadach. Miejsce III zajął Tomasz Grabowski, II - Piotr Grzybowski.

"Portrety" to kategoria, w której oceniano zdjęcia portretowe osób znanych lub nieznanych. Miejsce III za zdjęcie pojedyncze zajął Krystian Bielatowicz. Miejsce II zajęła Anna Bedyńska, laureatka tegorocznego konkursu World Press Photo. Zwycięzcą w tej kategorii został Jacek Świerczyński z "Dziennika Wschodniego".

Laureatami w kategorii "Portrety" za fotoreportaże zostali: Agnieszka Napierała, Maciej Nabrdalik oraz Jacek Świerczyński, za fotoreportaż przedstawiający ludzi koło koksowników przy dwudziestostopniowym mrozie. "Codziennie, gdy jechałem do pracy, mijałem te koksowniki. W związku z tym niemal codziennie spóźniałem się do pracy" - powiedział zwycięzca pierwszej nagrody.

W kategorii "Fotocast", reportaż multimedialny na dowolny temat, zwyciężył Bartosz Solik z tygodnika "Wprost".

III miejsce w kategorii "Wydarzenia" za zdjęcie pojedyncze zajął Mariusz Forecki. II nagrodę otrzymał Adam Warżawa z PAP. Główną nagrodę otrzymał Bartłomiej Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego". Nagrodzona fotografia przedstawia katastrofę kolejową pod Szczekocinami.

Za fotoreportaż w kategorii "Wydarzenia" wyróżnienie przypadło Arturowi Gierwatowskiemu. Miejsce III zajął Rafał Guz z PAP, II - Piotr Piwowarski. Pierwsze miejsce zajął Jakub Kamiński z PAP. Zwycięski reportaż przedstawia wydarzenia z Marszu Niepodległości, który odbył się w Warszawie.

Nagrodą "Rzeczpospolitej" został wyróżniony Adam Warżawa z PAP. Wyróżnienie Banku Zachodniego WBK otrzymał Andrzej Hrehorowicz.

Konkursowi towarzyszy cykl ogólnopolskich wystaw, prezentujących prace laureatów oraz warsztaty prowadzone przez profesjonalnych fotografów. (PAP)

pj/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)