Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody im. Kallimacha za osiągnięcia w edukacji

0
Podziel się:

Autorzy podręczników, wydawcy i pedagodzy zostali laureatami tegorocznej
Nagrody im. Filipa Kallimacha, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji przez
redakcję Magazynu Literackiego "Książki".

Autorzy podręczników, wydawcy i pedagodzy zostali laureatami tegorocznej Nagrody im. Filipa Kallimacha, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji przez redakcję Magazynu Literackiego "Książki".

Nagrody wręczono w czwartek w Kielcach podczas uroczystej gali XVI Targów Edukacyjnych "Edukacja".

Wyróżniono psychologa dziecięcego prof. Martę Bogdanowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego - autorkę 370 publikacji i narzędzi diagnostycznych w psychologii. Stworzyła Metodę Dobrego Startu, która wspomaga rozwój dzieci i wczesną edukację. Metoda jest wykorzystywana także w profilaktyce niepowodzeń szkolnych. Bogdanowicz w 1990 r. założyła Polskie Towarzystwo Dysleksji, którego jest dziś honorową przewodniczącą.

Doceniono chemika i wydawcę Zofię Dobkowską. Od 1992 r. jest właścicielką Wydawnictwa Edukacyjnego "Żak", oficyny publikującej podręczniki szkolne, pomoce dla uczniów oraz opracowania dla nauczycieli. W latach 1976-1990 pracowała jako redaktor i kierownik Redakcji Fizyki i Chemii w PWN. W latach 1991-1992 była współwłaścicielką Wydawnictwa Edukacyjnego Zofia Dobkowska i Krzysztof Pazdro.

Matematyczkę Annę Dubiecką jury Nagrody im. Kallimacha uhonorowało za "nowoczesne formy nauczania matematyki". Uczestniczka wielu projektów edukacyjnych, jest współautorką materiałów z programu "Matematyka 2001" (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne) dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Współtworzyła także publikacje o ocenianiu i nauczaniu matematyki oraz standardy wymagań egzaminacyjnych na zakończenie szkoły podstawowej.

Nagrodzono także autorkę publikacji z wiedzy o społeczeństwie, Felicję Kalinowską. Jest ona m.in. autorką pierwszych w Polsce (wydanych w 1991 r.) zeszytów ćwiczeń z WOS, ze znakiem "Polska nasz dom", a po wejściu do Unii Europejskiej - "Polska nasz dom w Europie". Podręczniki te są drukowane także alfabetem Braille'a. Założyła ponadto wydawnictwo Efka.

Za "rozbudzanie zainteresowania wiedzą o Polsce, zarówno w ujęciu regionalnym jak i globalnym" wyróżniono doktora nauk geograficznych, Feliksa Szlajfera. Jest autorem i współautorem podręczników: "Geografia Polski", "Geografia regionalna świata" i "Świat, Europa, Polska" oraz książek z ukazującej się od 2007 r. serii "Tajemnice Przyrody". Od 15 lat jest związany z oficyną Nowa Era.

Laureatami nagrody im. Kallimacha zostały także autorki programu nauczania języka niemieckiego dla starszych klas szkoły podstawowej, kontynuowanego w gimnazjum "Der Die Das Neu" (Wydawnictwo Szkolne PWN) - Magdalena Ptak, Halina Sowa-Babik i Elżbieta Świerczyńska. Program jest niezwykle ceniony na rynku wydawniczym, sposób opracowania podręczników umożliwia rozwijanie wszystkich sprawności językowych uczniów.

Główną ideą ustanowionej w 2009 r. przez redakcję Magazynu Literackiego "Książki" Nagrody im. Filipa Kallimacha jest wyróżnienie osób, które "w szczególny sposób zapisały się na kartach polskiej oświaty". Patronem nagrody jest XV-wieczny włoski humanista i pisarz, wykładowca Akademii Krakowskiej i nauczyciel synów króla Kazimierza Jagiellończyka, uznawany za symbol najlepszych tradycji wychowawczych w Polsce.

Podczas targów "Edukacja" w halach Targów Kielce podręczniki, książki metodyczne i pomoce dydaktyczne prezentuje ponad 200 wystawców. Na stoiskach swoje propozycje edukacyjne przedstawiają także szkoły ponadgimnazjalne i wyższe z całej Polski.

Imprezie, która potrwa do piątku, towarzyszy kilkadziesiąt konferencji, seminariów, spotkań autorskich, szkoleń i warsztatów dla pedagogów i uczniów, poświęconych szeroko rozumianej tematyce edukacji oraz promocji nowych wydawnictw. (PAP)

ban/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)