Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody ministra za prace badawcze dot. środowiska

0
Podziel się:

Dwie indywidualne i trzy zespołowe nagrody wręczył w poniedziałek minister
środowiska prof. Maciej Nowicki za prace naukowe i badawcze, dotyczące ochrony środowiska w 2008 r.
Otrzymali je: Elżbieta Niemirycz z Uniwersytetu Gdańskiego i Stanisław Witczak z Akademii
Górniczo-Hutniczej w Krakowie - za całokształt działalności. Oprócz nich trzy zespoły badawcze
dostały nagrody za prace naukowe, które zostały zastosowane w praktyce.

Dwie indywidualne i trzy zespołowe nagrody wręczył w poniedziałek minister środowiska prof. Maciej Nowicki za prace naukowe i badawcze, dotyczące ochrony środowiska w 2008 r. Otrzymali je: Elżbieta Niemirycz z Uniwersytetu Gdańskiego i Stanisław Witczak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie - za całokształt działalności. Oprócz nich trzy zespoły badawcze dostały nagrody za prace naukowe, które zostały zastosowane w praktyce.

Elżbieta Niemirycz z Zakładu Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego Uniwersytetu Gdańskiego pracuje nad problemem zanieczyszczenia mórz. Stanisław Witczak zajmuje się w katedrze hydrogeologii i geologii inżynierskiej AGH ochroną i monitoringiem zanieczyszczeń wód podziemnych. Jest jednym z nielicznych specjalistów w kraju w tej dziedzinie.

Za opracowanie tabeli stratygraficznej Polski nagrodę ministra otrzymał 10-osobowy zespół z Państwowego Instytutu Geologicznego pod kierunkiem prof. Ryszarda Wagnera. Tabele stratygraficzne pokazują układ warstw skalnych i okresy geologiczne, z których pochodzą. Tabela to podstawowe narzędzie wiedzy m.in. dla firm poszukujących surowców. Polska jest jednym z trzech krajów w Europie, które mają takie opracowanie - podkreślał Nowicki, wręczając nagrodę.

Leśnicy i naukowcy z Karkonoskiego Parku Narodowego, pracujący pod kierunkiem prof. Władysława Barzdajna (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) zostali nagrodzeni za restytucję jodły pospolitej w parku. Karkonosze, dotknięte w latach 80. i na początku lat 90. masowym wymieraniem lasów jodłowych, spowodowanym zanieczyszczeniami przemysłowymi i kwaśnymi deszczami, odbudowują się. W ramach programu restytucji rośnie już ponad 500 tys. drzew - podał Nowicki.

Trzecia nagroda zespołowa trafiła do sześcioosobowego zespołu pod kierunkiem Jerzego Jesiołowskiego z Instytutu Nawozów Sztucznych w Puławach. Opracował on i wdrożył w Zakładach Azotowych we Włocławku metodę redukcji emisji podtlenku azotu z instalacji produkującej kwas azotowy. Prof. Nowicki podkreślał, że instalacja pozwala na wychwycenie takiej ilości podtlenku azotu, który jest równoważny emisji 5 mln ton dwutlenku węgla do atmosfery. (PAP)

ago/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)