Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody SDP rozdane

0
Podziel się:

Główną nagrodę Wolności Słowa przyznawaną co rok przez SDP otrzymała Anna
Lisiecka z Polskiego Radia za audycję "Kainowa zbrodnia", "Dziennikarski Laur" SDP trafił do
wybitnej reportażystki radiowej Janiny Jankowskiej, SDP nie przyznało "Hieny Roku".

Główną nagrodę Wolności Słowa przyznawaną co rok przez SDP otrzymała Anna Lisiecka z Polskiego Radia za audycję "Kainowa zbrodnia", "Dziennikarski Laur" SDP trafił do wybitnej reportażystki radiowej Janiny Jankowskiej, SDP nie przyznało "Hieny Roku".

Nagrodzony główną nagrodą SDP reportaż "Kainowa zbrodnia", który opowiada o rzezi na Wołyniu, był emitowany w radiowej Jedynce. W uzasadnieniu podkreślono, że jest to nagroda "przeciwko poprawności politycznej". "Dlatego, że poprawność polityczna, nie tylko polska, ale także europejska nie pozwala o tym mówić" - powiedziała wręczając nagrodę przewodnicząca SDP Krystyna Mokrosińska.

Reportaż przedstawia zbrodnie na Wołyniu oczami świadka - wówczas 6-letniej dziewczynki Ireny Gajowczyk. Autorka reportażu podkreślała, że jej marzeniem jest, by ten reportaż ukazał się wreszcie na płycie. "Ciągle wraca się do rozmów o tym wydawnictwie i ciągle są one odstawiane, wydawnictwo stoi na półce" - mówiła Lisiecka. Główna nagroda SDP to, obok prestiżu, 20 tys. zł.

Janina Jankowska, wybitna reportażystka radiowa, otrzymała w tym roku Dziennikarski Laur SDP. Jankowskiej przyznano nagrodę za "mistrzostwo osiągnięć warsztatowych w dziedzinie reportażu radiowego i wychowanie pokoleń reporterów". W laudacji dla Jankowskiej podkreślano, że jest ona "artystą reportażu radiowego".

Sama Jankowska podkreślała, że miała w życiu wiele szczęścia, bo mogła wykonywać "cudowny zawód reportera radiowego", a nie ma jej zdaniem "wspanialszego pomysłu na życie", szczególnie, że zawód ten przyszło jej wykonywać w bardzo ciekawych czasach i ciekawym kraju.

Jankowska od 1973 była reporterką w Redakcji Reportaży Literackich, w latach siedemdziesiątych współpracownikiem KSS KOR, w osiemdziesiątych zaangażowała się w pracę w NSZZ "Solidarność". Jest współzałożycielką związkowej Redakcji Audycji dla Radiowęzłów Zakładowych - "Radio Solidarność - Region Mazowsze" wydającej audycje poza cenzurą na kasetach magnetofonowych. Po wyrzuceniu z radia współpracowała z wydawnictwami drugiego obiegu.

Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w podstoliku prasowym, a następnie z ramienia Komitetu Obywatelskiego została szefem zespołu dziennikarskiego przygotowującego kampanię wyborczą w Polskim Radiu kandydatom Komitetu Obywatelskiego. W 1990 została na krótko wicedyrektorem Programu I PR. Zdjęta ze stanowiska, na rok opuściła radio, w 1995 została przewodniczącą Rady Programowej Polskiego Radia. W 1998 roku powołała do życia Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, którym kierowała do 2004 roku. Jankowska jest laureatką międzynarodowych nagród dziennikarskich: Prix Italia, Premios Ondas, Prix Europa.

SDP nie przyznało w tym roku "Hieny Roku". Jak uzasadniono, powodem jest niepokojące obniżenie standardów dziennikarstwa w Polsce, zbyt wiele przypadków nierzetelności, by wskazać tylko jeden i napiętnować go "Hieną Roku".

Ponadto SDP wręczyło swoje nagrody w następujących kategoriach: Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze oraz 15 tys. zł otrzymał Marcin Kącki za serię artykułów w "Gazecie Wyborczej": "Uciekajcie stąd", "Centrum stomatologii pod lupą kontrolerów" i "Anatomia szkodliwego milczenia", które "GW" opublikowała w kwietniu 2010 r. Uzasadnienie nagrody brzmiało: "za zdemaskowanie nepotyzmu i układów w środowisku medycznym".

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie (10 tys. zł) otrzymał Jerzy Jurecki, autor cyklu reportaży z Haiti opartych na zasadzie "zobaczyłem - opisałem": "Piekielny raj", "Z piekła do raju" i "Nie zapominajcie o Haiti", które ukazały się w "Tygodniku Podhalańskim" 28 stycznia, 4 lutego i 4 marca 2010 r. Uzasadnienie nagrody brzmi: "za niezwykłą wartość informacyjną, opisanie nieznanych faktów i okoliczności".

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury (10 tys. zł) otrzymała Dagmara Drzazga, autorka audycji telewizyjnej "Lech Majewski. Świat według Bruegela", która ukazała się 6 czerwca 2009 r. w TVP2. uzasadnienie głosi: "za niezwykły dokument o powstaniu dzieła sztuki".

Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne otrzymał Zbigniew Domaszewicz, autor artykułu "Rekiny i leszcze polskiego netu", opublikowanego 23 lipca 2009 r. w "Przekroju". W uzasadnieniu wskazano, że artykuł opowiada o "wizjonerach w biznesie XXI wieku".

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej otrzymała Magdalena Grzebałkowska autorka artykułu "Kocham Cię. Zabijmy męża", który ukazał się 13 sierpnia 2009 r. w "Dużym Formacie", dodatku do "Gazety Wyborczej". Tekst opowiada o "nowej generacji firm hien - naciągaczy sms-owych".

Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych dla redakcji niezależnych gazet i czasopism (tzn. niezwiązanych z koncernami medialnymi i samorządami), wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców otrzymał "Tygodnik Siedlecki". Nagrodę przyznano za "profesjonalne dziennikarstwo, wzmacnianie poczucia więzi społecznej, tożsamości lokalnej i lokalnego patriotyzmu".

Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego, za popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach otrzymał Błażej Wandtke, autor audycji telewizyjnej "Tajemnice Poznania - tajemnica domu na Sołaczu", która ukazała się w Telewizji WTK, 24 listopada 2009 r. Uzasadnienie głosi: "za pasję poznawania historii małej Ojczyzny".

Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego za publikacje o problemach ochrony środowiska, otrzymała Halina Londowska, autorka audycji radiowej "Grupa przetrwania", wyemitowanej 15 września 2009 r. w PR Białystok. Uzasadnienie brzmi: "za radiowy reportaż z bagien biebrzańskich z udziałem ptaków, ludzi i maszyn".

Do tegorocznej edycji nagród SDP, które wzorowane są na nagrodzie Pulitzera, zgłoszono blisko 400 publikacji. (PAP)

js/ malk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)