Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody w 13. edycji konkursu "Lider Polskiej Ekologii" rozdane

0
Podziel się:

15 nagród w czterech kategoriach przyznano w 13. edycji konkursu ministra
środowiska "Lider Polskiej Ekologii". Nagrody z rąk wiceministra środowiska Janusza Zaleskiego
odebrały samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje i nadleśnictwo.

15 nagród w czterech kategoriach przyznano w 13. edycji konkursu ministra środowiska "Lider Polskiej Ekologii". Nagrody z rąk wiceministra środowiska Janusza Zaleskiego odebrały samorządy, przedsiębiorstwa, organizacje i nadleśnictwo.

Tytuł "Lidera Polskiej Ekologii" jest nagrodą ministra środowiska przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Służy uhonorowaniu firm i samorządów zaangażowanych w realizację zrównoważonego rozwoju, które wykazały się nie tylko znaczącymi osiągnięciami w zachowaniu i poprawie stanu środowiska, ale także dbałością o jakość życia mieszkańców.

W czasie wtorkowej gali w warszawskim teatrze Capitol wiceminister Zaleski wręczył nagrody w czterech konkursowych kategoriach: jednostka samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwo, wyrób oraz stowarzyszenia i fundacje.

W kategorii jednostka samorządu nagrodzono miasto Gdańsk, gminy Karlino, Duszniki i Rewal oraz Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle.

Gminę miejską Gdańsk uhonorowano za "nowoczesne zarządzanie środowiskiem, zapewniające miastu zrównoważony rozwój". Władze miasta konsekwentnie i z powodzeniem rozwiązują problemy środowiskowe, ostatnie ich inwestycje to m.in. zakład zagospodarowania odpadów, zabezpieczenia przeciwpowodziowe Żuław czy modernizacja systemu wód opadowych - brzmi uzasadnienie.

Za realizację zadań proekologicznych nagrodzono zachodniopomorskie miasto i gminę Karlino. Wymieniono m.in. termoizolację budynków publicznych, modernizację kotłowni, dróg lokalnych, budowę ścieżek rowerowych i wspieranie odnawialnych źródeł energii.

Za aktywną ochronę środowiska nagrodzono wielkopolskie Duszniki; Rewal w Zachodniopomorskiem uhonorowano m.in. za całkowitą gazyfikację i sieć wodociągowo-kanalizacyjną dostępną dla wszystkich mieszkańców.

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle otrzymał tytuł Lidera Polskiej Ekologii za realizację programu poprawy czystości zlewni Wisłoki.

W kategorii przedsiębiorstwo nagrody otrzymały: Tauron wytwarzanie - za instalację odsiarczania spalin i osadnik żużla w elektrowni Jaworzno III i SARPI Dąbrowa Górnicza za instalację do termicznego unieszkodliwiania niebezpiecznych odpadów - zniszczono tam m.in. 10 tys. przeterminowanych pestycydów.

Firma KOM-EKO z Lublina dostała z kolei nagrodę za system selektywnej zbiórki i wykorzystania odpadów z miasta. W tej kategorii uhonorowano też Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej z Tychów za modernizację oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach. W rezultacie oczyszczalnia m.in. produkuje biogaz, który wystarcza do produkcji energii na własne potrzeby.

Natomiast Dolnośląski Zespół Parków Regionalnych dostał nagrodę za prowadzony z powodzeniem na jego terenie program, łączący ochronę walorów środowiska z jego gospodarczym wykorzystaniem przy udziale społeczności lokalnej.

W kategorii wyrób nagrodzono ekologiczną technologię oczyszczania gazu koksowniczego, opracowaną przez biuro Projektów KOKSOPROJEKT, oraz wzbogacenie bioróżnorodności swoich lasów przez Nadleśnictwo Bytnica w Lubuskiem, które zastosowało specyficzną metodę zmiany charakteru lasów z monokultury sosnowej na bardziej różnorodny.

Drugą nagrodę w tej kategorii przyznano firmie Apator - za budowę przedpłatowych systemów mierzących zużycie mediów, jak woda czy gaz. Pozwalają one skuteczniej i bardziej racjonalnie gospodarować zużyciem, co przekłada się na oszczędność - podkreślono w uzasadnieniu.

Nagrody za troskę o środowisko naturalne odebrały też dwie organizacje: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska im. hrabiny Stefanii Raczyńskiej.(PAP)

wkr/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)