Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody w konkursie BZ WBK Press Photo przyznane

0
Podziel się:

Ponad siedem tysięcy prac nadesłano na tegoroczną, ósmą edycję konkursu BZ
WBK Press Foto. Nagrody w dziewięciu kategoriach otrzymało 46 fotoreporterów z całego kraju.
Nagroda główna za Zdjęcie Roku trafiła do szczecińskiego fotografa Tomasza Lazara.

Ponad siedem tysięcy prac nadesłano na tegoroczną, ósmą edycję konkursu BZ WBK Press Foto. Nagrody w dziewięciu kategoriach otrzymało 46 fotoreporterów z całego kraju. Nagroda główna za Zdjęcie Roku trafiła do szczecińskiego fotografa Tomasza Lazara.

Lazar nie tylko otrzymał nagrodę główną, ale także nagrody za fotoreportaże w kategoriach "Cywilizacja - fotoreportaż" - za cykl przedstawiający ludzi przygotowujących się do obchodów święta Halloween i "Wydarzenie" - za cykl dokumentujący protesty Occupy Wall Street.

Przewodnicząca jury konkursu, redaktor naczelna redakcji fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej Anna Brzezińska-Skarżyńska powiedziała, że jury konkursu było nadzwyczaj zgodne w wyborze nagrody głównej. Podkreśliła, że fotografia jego autorstwa "spełnia wszystkie warunki zdjęcia, które każda gazeta czy magazyn chciałyby opublikować na pierwszej stronie". "Dotyczy ważnego wydarzenia, jest dynamiczna, świetnie skadrowana, ma piękne światło, jest prosta w wymowie i przyciąga wzrok. Niewątpliwie to najlepsze zdjęcie prasowe nadesłane na tegoroczny konkurs" - powiedziała.

Konkurs BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów. Jest organizowany przez Bank Zachodni WBK, a jego patronem medialnym jest dziennik "Rzeczpospolita".

Nagrodę "Rzeczpospolitej" otrzymał Paweł Supernak (PAP) za zdjęcie ze spotkania prezydenta USA Baracka Obamy z kombatantami II wojny światowej podczas wizyty w Polsce. Mateusz Dopierała otrzymał nagrodę Banku Zachodniego WBK za fotoreportaż z pierwszego turnieju szachowego w Poznaniu, w którym mogły startować przedszkolaki.

W kategorii "Cywilizacja zdjęcie pojedyncze" nagrodzona została praca Marka Maliszewskiego z portalu 4Lomza.pl, przedstawiająca wnętrze domu zniszczonego po nawałnicy.

Tomasz Jodłowski zwyciężył w kategorii "Portret" (zdjęcie pojedyncze). Jego praca przedstawia premiera Donalda Tuska po spotkaniu z osobami niepełnosprawnymi w Spółdzielni Socjalnej "Rybka", podczas wizyty na Śląsku w październiku 2011 r. W kategorii "Portret" nagrodzono też fotoreportaż Michała Korty - serię zdjęć przypadkowych przechodniów, wykonanych na 5. Alei na Manhattanie.

W kategorii "Środowisko naturalne" nagrodzono pojedyncze zdjęcie Wojciecha Pacewicza (PAP), przedstawiające schronisko dla zwierząt "Azyl" w Białej Podlaskiej. Zwycięskim fotoreportażem w tej kategorii została seria zdjęć Kacpra Kowalskiego pt. "Toxic Beauty", przedstawiających składowiska odpadów z lotu ptaka.

W kategorii "Społeczeństwo" zwyciężyła fotografia Jacka Świerczyńskiego ("Dziennik Wschodni"), przedstawiająca uczestnika organizowanej od ponad 300 lat wielkanocnej procesji konnej w Pietrowicach Wielkich. Zwycięskim fotoreportażem w tej kategorii zostały prace Macieja Nabrdalika (Agencja VII Photo), na których uwiecznił on obrzędy i zwyczaje związane z polskim katolicyzmem.

W kategorii Sport nagrodzono zdjęcie Ireneusza Dorożańskiego (Agencja Fotograficzna Edytor) przedstawiające Sisaya Mojo z Etiopii podczas startu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami na mitingu lekko atletycznym w Ostrawie oraz fotoreportaż Marcina Kądziołki (Agencja Press Photo Center) dokumentujący przygotowania reprezentacji Polski w w piłce błotnej, przygotowującej się do Mistrzostw Świata w Szkocji.

W kategorii "Kultura i sztuka" zwyciężyli Michał Szlaga (za zdjęcie pojedyncze) oraz Andrzej Wiktor (za fotoreportaż).

Zwycięzcą w kategorii "Fotokast" został Krystian Bielatowicz za pracę o współczesnych Majach, ich historii oraz wierze w koniec ery, który według Majów ma nastąpić w grudniu 2012 roku.

W tym roku nie przyznano nagrody za pojedyncze zdjęcie w kategorii "Wydarzenie".

W konkursie nagrodzono też fotografie kreatywne. Pierwsze miejsca zdobyli: Janusz Wojewoda (zdjęcie pojedyncze) za portret pt. "Freedom" oraz Franciszek Kluczyński - za fotoreportaż przedstawiający "spacer po obiektach dawnej Łodzi przemysłowej".

Jak podkreśliła Brzezińska-Skarżyńska, jury konkursu zauważyło, że fotografowie skupiają się na tematach smutnych i tragicznych - na katastrofach, biednych ludziach i ułomności. "Brakuje rzeczy optymistycznych, pozytywnych, Polski w lepszych kolorach" - dodała. (PAP)

mca/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)