Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody w konkursie im. prof. Zbigniewa Religi rozdane

0
Podziel się:

Lekarze Maciej Bagłaj, Piotr Kaliciński i Bohdan Maruszewski zostali we
wtorek nagrodzeni w konkursie im. prof. Zbigniewa Religi. Trzem jednostkom nadano też tytuły
Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia. Nagrody przyznała po raz pierwszy Fundacja Dzieciom "Zdążyć z
pomocą".

Lekarze Maciej Bagłaj, Piotr Kaliciński i Bohdan Maruszewski zostali we wtorek nagrodzeni w konkursie im. prof. Zbigniewa Religi. Trzem jednostkom nadano też tytuły Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia. Nagrody przyznała po raz pierwszy Fundacja Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

Fundacja nagrodziła lekarzy za "empatyczną postawę wobec pacjentów, ich szacunek i oddanie, które okazują chorym, nieustannie niosąc im pomoc".

Prof. Maciej Bagłaj jest chirurgiem i urologiem dziecięcym. Praktykuje w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych oraz współautorem siedmiu podręczników z zakresu chirurgii i chirurgii dziecięcej.

Prof. Piotr Kaliciński to chirurg i transplantolog dziecięcy. Kieruje Kliniką Chirurgii Dziecięcej i Transplantologii Narządów w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Od 2006 r. jest przewodniczącym Krajowej Rady Transplantacyjnej przy ministrze zdrowia, a od 2008 r. - krajowym konsultantem w zakresie chirurgii dziecięcej.

Prof. Bohdan Maruszewski to kardiolog dziecięcy, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka. Jest współzałożycielem WOŚP i prezesem Klubu Kardiochirurgów Polskich.

Kapituła konkursu wyróżnienia przyznała: prof. Annie Latos-Bieleńskiej z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, dr. hab. Robertowi Śmigielowi z Akademii Medycznej we Wrocławiu, dr Barbarze Ujmie-Czapskiej z Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu oraz Ewie Urbanowicz z poradni rehabilitacyjnej dla dzieci z autyzmem i ich rodzin w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie otrzymało w konkursie tytuł Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia. Centrum składa się z 17 klinik, 26 oddziałów medycznych i ponad 20 poradni specjalistycznych, w których pacjenci mogą uzyskać porady m.in. w dziedzinie alergologii, chirurgii, stomatologii dziecięcej i genetyki. Prowadzi działalność leczniczą, rehabilitacyjną, naukową i szkoleniową.

Ten sam tytuł nadano Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku - największemu i najnowocześniejszemu szpitalowi na Pomorzu i jednemu z największych szpitali klinicznych w Polsce. W jego skład wchodzi 31 klinik, zespół poradni przyklinicznych, laboratoria, zakłady diagnostyczne i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Trzecią uhonorowaną jednostką jest Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach - wysokospecjalistyczna placówka medyczna z rozbudowana bazą diagnostyczną. W szpitalu funkcjonuje 17 oddziałów, 20 poradni specjalistycznych, w tym 7 dla dzieci, Zakład Rehabilitacji, Ośrodek Rehabilitacji Dziennej oraz 33 pracownie diagnostyczne.

Wyróżnienia otrzymały: Klinika Neurochirurgii w CZD w Warszawie, Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy w Rabce-Zdroju, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Wyróżnienie "za wkład w rozwój kadr ratujących życie i zdrowie pacjenta" trafiło do Zespołu Medycznych Szkół Policealnych im. prof. Zbigniewa Religi w Siedlcach.

Nagrodami specjalnymi fundacja uhonorowała również osoby i fundacje, które "w szczególny sposób krzewią ideę i wypełniają misję prof. Zbigniewa Religi". Otrzymali je: prof. Henryk Skarżyński - otolaryngolog, audiolog i foniatra z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach; Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, która właśnie uruchomiła seryjną produkcję protez serca o nazwie "Religa Heart"; płk Mirosław Czechowski - były prezes Stowarzyszenia Transplantacji Serca, współtwórca współpracy między Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu a Wojskami Lotniczymi w dowożeniu organów ludzkich do transplantacji; a także dr Janusz Maria Dobrowolski - ortopeda z Ośrodka Rehabilitacyjnego Amicus działającego przy Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".

Wyróżnienia Niezwykła Matka otrzymały: Beata Żabicka, Bożena Jakubowska i Karolina Duma - podopieczne fundacji "Zdążyć z pomocą". Wśród nagrodzonych mam są przedstawicielki Stowarzyszenia SDR, działającego na rzecz rozpowszechnienia selektywnej tylnej rizotomii - innowacyjnej metody leczenia u dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym, z powodzeniem stosowanej w Stanach Zjednoczonych, a mało jeszcze znanej i rzadko stosowanej w Polsce - Dominika Ptak, Joanna Grey i Małgorzata Neumann.

Lekarzy i godne polecenia placówki służby zdrowia zgłosili do konkursu podopieczni fundacji, ich rodzie i opiekunowie. O przyznaniu nagród zdecydowała kapituła złożona z przedstawicieli środowiska lekarskiego.

Zbigniew Religa był wybitnym polskim kardiochirurgiem. W 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. W latach 2005-2007 pełnił funkcję ministra zdrowia w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnich latach był posłem klubu PiS i jednym z najbardziej znanych krajowych polityków. Był kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł w 2009 r. (PAP)

mca/ pz/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)