Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody w XIII edycji konkursu "Polski Produkt Przyszłości"

0
Podziel się:

Specjalistyczny nawóz wykorzystywany w rolnictwie, ekologiczne paliwo,
kombajn pomocny w wydobyciu węgla, pneumatyczna przepompownia ścieków - znalazły się wśród
produktów nagrodzonych i wyróżnionych w XIII edycji konkursu "Polski Produkt Przyszłości".

Specjalistyczny nawóz wykorzystywany w rolnictwie, ekologiczne paliwo, kombajn pomocny w wydobyciu węgla, pneumatyczna przepompownia ścieków - znalazły się wśród produktów nagrodzonych i wyróżnionych w XIII edycji konkursu "Polski Produkt Przyszłości".

Gala z okazji przyznania nagród i wyróżnień odbyła się w środę w Warszawie. Konkurs odbywa się pod patronatem ministra gospodarki, a jego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W tym roku nagroda "Polski Produkt Przyszłości" przyznana została w czterech kategoriach: wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej, wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej oraz technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej, technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej.

W kategorii "wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej" nagrodę otrzymały Zakłady Chemiczne "Alwernia" za granulowany nawozowy siarczan magnezu. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano: firmie Fluid Kooperacja za ekologiczne paliwo odnawialne, Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Usługowemu Intermet za elementy konstrukcyjne ECOinterWOOD z kompozytów drewno-polimer oraz firmie Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne za kombajn ścianowy z elektrycznym napędem posuwu.

Nagrodę w kategorii "wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej" otrzymał Instytut Tele- i Radiotechniczny z Warszawy za sterownik energetyczny z analizatorem jakości energii. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Przedsiębiorstwu Inżynierii Środowiska EkoWodrol za pneumatyczną przepompownię ścieków.

W kategorii "technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej" nagrodę otrzymał Uniwersytet Jagielloński za terapię przeciwnowotworową opartą na modyfikowanym szczepie Salmonelli. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" - za technologię wytwarzania bioglikolu propylenowego z gliceryny odpadowej.

W ostatniej kategorii "technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej" nagrodę otrzymał Instytut Farmaceutyczny z Warszawy - za technologię wytwarzania substancji aktywnej imatinib. Wyróżnienie ma Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy.

Przyznano również specjalną nagrodę ministra gospodarki dla produktu o największym potencjale w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Otrzymał ją projekt "Stałe paliwo odnawialne marki FUID", zgłoszony przez Fluid Kooperacja z Sędziszowa.

Konkurs "Polski Produkt Przyszłości" jest organizowany od 1997 r. Ma upowszechniać innowacyjne technologie. Laureaci konkursu mają prawo do posługiwania się w promocji swego produktu znakiem i hasłem "Polski Produkt Przyszłości".

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 42 innowacyjne projekty. 24 wnioski nadesłały firmy, 16 - jednostki badawczo-rozwojowe, a dwa - osoby fizyczne. (PAP)

aop/ pad/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)