Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody "za zasługi dla Polski i Polaków" wręczone

0
Podziel się:

Światowej sławy skrzypaczka Wanda Wiłkomirska, wieloletni prezes
Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Jan Mokrzycki oraz Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki
przy Ambasadzie RP w Atenach - to tegoroczni laureaci Nagród TVP Polonia. Nagrodę specjalną
otrzymał kardynał Józef Glemp.

Światowej sławy skrzypaczka Wanda Wiłkomirska, wieloletni prezes Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii Jan Mokrzycki oraz Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach - to tegoroczni laureaci Nagród TVP Polonia. Nagrodę specjalną otrzymał kardynał Józef Glemp.

Uroczystość wręczenia nagród "za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju" odbyła się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wanda Wiłkomirska rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku 5 lat. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej w Łodzi studiowała w Budapeszcie, pobierała też lekcje w Warszawie i w Paryżu. Karierę estradową rozpoczęła od debiutu w 1961 roku z orkiestrą Filharmonii Narodowej. W latach 80. zamieszkała w Niemczech, gdzie była profesorem muzyki m.in. w Heidelbergu. Obecnie mieszka w Australii, gdzie prowadzi klasę skrzypiec w Sydney Conservatorium of Music.

"Można być lojalnym, kochającym obywatelem innego kraju, ale zawsze i wszędzie będę polską skrzypaczką" - powiedziała Wiłkomirska, odbierając nagrodę. "Dostawałam różne nagrody, na tę, uważam, że zasłużyłam" - zaznaczyła.

Jan Mokrzycki od 14 lat stał na czele Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii (jako prezes, wiceprezes i sekretarz generalny). W tym czasie zainicjował m.in. polską kartę kredytową i tradycję polskich festiwali w Wielkiej Brytanii. Zjednoczenie działa też na rzecz integracji starej emigracji z 1,5 mln Polaków, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii w ostatnich latach.

Nagrodzono też Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach, w którym uczy się 1,5 tys. polskich dzieci. Jest to jedna z 800 szkół polskich na świecie. Szkoła prowadzi naukę wszystkich przedmiotów, obowiązujących w Grecji, zarówno w systemie dziennym, jak i w systemie kształcenia na odległość.

Nagrodę specjalną za opiekę nad duszpasterstwem polonijnym, misjami katolickimi i parafiami polskimi za granicą otrzymał kardynał Józef Glemp, prymas Polski. Jako opiekun polskiej emigracji odwiedzał środowiska emigracyjne m.in. Argentynie, Brazylii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Kazachstanie, a także na Syberii. Jak podkreśla największym przeżyciem było dla niego spotkanie przed laty z Polonią w Grodnie. W końcu lat 80. prowadził też ulicami Sankt Petersburga pierwszą od czasu rewolucji październikowej procesję Bożego Ciała.

Odbierając nagrodę kardynał Glemp powiedział, że "Polska, która tam jest daje świadectwo i pokazuje (..) że jesteśmy tutaj, dlatego, że nasi rodacy są tam". Podkreślał znaczenie patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Zwrócił też uwagę, by ci, którzy są poza Polską pamiętali, by "nie tylko mieć, ale też być".

Podczas gali wystąpiła skrzypaczka Agata Szymczewska - laureatka konkursu im. Henryka Wieniawskiego.

Nagroda przyznawana jest od 1995 roku. Statuetkę przedstawiająca Fryderyka Chopina otrzymali dotychczas m.in. Adam Małysz, Roman Polański, Norman Davies, Andrzej Wajda, a także nieżyjący już: prof. Andrzej Stelmachowski, Jan Nowak Jeziorański i prof. Leszek Kołakowski.(PAP)

dom/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)