Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najnowsze spektakle teatrów pantomimy w sierpniu w Warszawie

0
Podziel się:

Przedstawienia Teatru Derevo, Gregga Goldstona, Teatru Pantomimy Mimo
znalazły się w programie tegorocznego 11. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Festiwal potrwa
od 19 do 28 sierpnia - poinformował PAP w środę Szymon Majewski z Teatru Na Woli.

Przedstawienia Teatru Derevo, Gregga Goldstona, Teatru Pantomimy Mimo znalazły się w programie tegorocznego 11. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Festiwal potrwa od 19 do 28 sierpnia - poinformował PAP w środę Szymon Majewski z Teatru Na Woli.

"W ciągu dziesięciu dni oglądać będziemy pantomimę w najróżniejszych wydaniach - od formy klasycznej, poprzez klaunadę, physical theatre, aż po współczesne, czasem eksperymentalne i niezwykle interesujące formy sztuki mimu. Od spektakli solowych i duetów do dużych zbiorowych kreacji" - zapewnił Majewski. Festiwal odbywa się w Teatrze na Woli.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu publiczność zobaczy najnowsze spektakle znanych z poprzednich lat zespołów teatralnych, a także najciekawsze produkcje grup, które w Polsce zaprezentują się po raz pierwszy.

Ze spektaklem "Harlekin" wystąpi teatr Derevo (Rosja/Niemcy) - zespół łączący w swojej twórczości m.in. pantomimę, taniec współczesny, butoh, komedię dell'arte, klaunadę, performance i happening. Grupa Derevo osiadła kilkanaście lat temu w Dreźnie. Jej założyciel Anton Adasinski pracował w teatrze klaunów Licedej. Niedługo potem stał się jednym ze współtwórców Awii - grupy awangardowych muzyków i aktorów leningradzkich. W 1988 roku Adasinski założył Derevo, które zyskało rozgłos w całej Europie, zdobywając wiele prestiżowych nagród teatralnych.

Dwugodzinny występ solowy pt. "Więcej niż słowa" zaprezentuje Gregg Goldston (USA). Artysta uczył się m.in. u Stefana Niedziałkowskiego, współpracował też ze swoim idolem - Marcelem Marceau. Od ponad 35 lat Goldston występuje jako solista w USA, Azji i Europie, łącząc w swych spektaklach balet i taniec współczesny.

"Przedwczorajsze historie" zaprezentuje Teatr Pantomimy Mimo (Polska), założony w 2002 roku przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora, który szybko jednak przekształcił się w zespół. Na festiwalu wystąpią także m.in. Tantehorse - Physical Mime Theatre (Czechy), Teatr Formy (Polska), L'Optimiste /Paolino&Co (Francja), Spettatori (Szwajcaria).

Odbędzie się też Wieczór Współczesnej Pantomimy, na który złożą się tworzone w czasie festiwalu etiudy w wykonaniu kilkudziesięciu artystów z Europy i USA, Szkoły Współczesnej Pantomimy oraz Studia Pantomimy w Teatrze Na Woli. Udział wezmą m.in.: Gregg Goldston, Bartłomiej Ostapczuk, Alexander Neander, Wolfram Bodecker, Józef Markocki, Przemysław Grządziela oraz adepci Studia Pantomimy w Teatrze Na Woli i uczestnicy warsztatów teatralnych dla osób niesłyszących.

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą są otwarte warsztaty sztuki pantomimy.

Dyrektorem artystycznym festiwalu od 2005 roku jest Bartłomiej Ostapczuk - aktor-mim, nauczyciel, reżyser przedstawień teatru pantomimy, autor choreografii, ruchu scenicznego i działań pantomimicznych w przedstawieniach teatrów dramatycznych. Pomysłodawca i założyciel Teatru Pantomimy Mimo oraz Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli. Współtwórca wielu projektów i produkcji artystycznych w zakresie teatru pantomimy oraz teatru ruchu, od 2005 roku prowadzący w Warszawie Studio Pantomimy.

Festiwal organizuje stołeczny Teatr Na Woli i Warszawskie Centrum Pantomimy. (PAP)

agz/ hes/

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)