Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najważniejsi dostawcy technologii nuklearnych na spotkaniu z PGE

0
Podziel się:

#
Dochodzi wypowiedź przedstawiciela koncernu Westinghouse
#

# Dochodzi wypowiedź przedstawiciela koncernu Westinghouse #

23.09. Warszawa (PAP) - Najważniejsi dostawcy technologii nuklearnych pojawili się na konferencji zorganizowanej przez Polską Grupę Energetyczną. Ta obecność świadczy o poważnym traktowaniu polskich planów energetyki jądrowej - oceniają przedstawiciele koncernów, z którymi rozmawiała PAP.

W Warszawie trwa dwudniowa konferencja dostawców, zorganizowana przez PGE. Spółka została wyznaczona na inwestora polskiej elektrowni jądrowej. Na spotkaniu pojawiło się siedmiu dostawców: Westinghouse, GE-Hitachi, Mitsubishi, KEPCO (Korean Power Electric Corporation), Mitsubishi, Areva, AECL (Atomic Energy of Canada Limited) oraz ATMEA (joint venture AREVY i Mitsubishi Heavy Industries).

Ze strony polskiej w konferencji udział biorą przedstawiciele PGE, Państwowej Agencji Atomistyki oraz ministerstwa gospodarki.

Jak ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes GE-Hitachi Nuclear Energy Danny Roderick, konferencja została bardzo dobrze przygotowana przez PGE, która szczególnie podkreślała fakt, że będzie to otwarta, wyrównana konkurencja przy transparentnej procedurze. "To będzie z korzyścią i dla PGE i dla Polaków. Sama konferencja była bardzo profesjonalna i z pewnością ułatwi przejście do następnego etapu, czyli rozpoczęcia procesu kwalifikacji do przetargu" - powiedział Roderick.

Podkreślił, że zainteresowane udziałem są najlepsze firmy, które złożą najlepsze z możliwych ofert i nie sądzi, żeby ktoś z góry był wykluczony z tego przetargu. "Sądzę, że to będzie jeden z najlepiej przygotowanych przetargów, również jeśli chodzi o komunikację z mediami i społeczeństwem. Na Zachodzie takie przetargi to coś normalnego, ale sądzę, że w tym regionie będzie to jeden z lepiej przygotowanych" - powiedział wiceprezes GEH

"Z moich doświadczeń wynika, że najszybszy sposób, żeby zostać wykluczonym z przetargu w Polsce, to nie kwestia oferowanego produktu czy technologii, ale nie spełnienie wymagań. My ciągle jesteśmy na etapie spełniania wymogów prawnych. Będziemy równolegle przekonywać i pokazywać, że nasza technologia jest najbardziej zaawansowana na świecie i zapewnia najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa" - dodał Roderick.

Jak ocenił w rozmowie z PAP prezes koncernu Westinghouse na Europę Anders Jackson, konferencja była bardzo dobrze przygotowana, opracowanie tematów były jasne i zrozumiałe. "W mojej opinii wszystkie ważne aspekty bardzo złożonych procesów tego typu zostały wzięte pod uwagę w sposób przejrzysty i równy dla wszystkich uczestników. Sądzę, że było to bardzo pozytywne doświadczenie" - powiedział Jackson.

Podkreślił, że Polska jest postrzegana na świecie jako bardzo silna gospodarka. "Dla dostawcy technologii nuklearnych kraj, który decyduje się na wejście w energię nuklearną przy bardzo dużym udziale węgla w produkcji energii, oznacza duży rynek. Z punktu widzenia biznesu macie dobre regulacje prawne, dobry przemysł więc to jasne, że to bardzo interesujący rynek. Wielu dostawców widzi w Polsce wielkie możliwości. Sądzę też, że decyzja Niemiec o wyjściu z energetyki jądrowej daje sąsiadom tego kraju jak, Polska czy Czechy jeszcze większe możliwości rozwoju tego sektora" - dodał Anders Jackson.

W ocenie wiceprezesa francuskiego koncernu Areva, Armanda Laferrere, pojawienie się na konferencji wszystkich znaczących dostawców świadczy, jak poważnie traktowany jest polski program. "To pokazuje, że PGE jest zdeterminowana, by przygotować wszystko w sposób poważny i kompletny przed przejściem do następnego etapu programu" - powiedział PAP Laferrere. "Jest jasne, że to jeden z europejskich programów, który jest rozwijany z wielką determinacją i dobrze zorganizowany. W tym momencie wygląda na to, że PGE idzie zgodnie z planem" - dodał.

W jego ocenie trudno porównywać przygotowania w Polsce do podobnych programów w innych krajach. "Jest dużo zagadnień prawnych, które są specyficzne dla Polski, i z którymi się zapoznajemy. Ale przecież wszyscy aktorzy są równi wobec tych zagadnień, więc nie mamy żadnych powodów do zmartwień. Trzeba się będzie do tego dostosować i inni też będą musieli to zrobić" - powiedział wiceprezes Arevy.

Wśród obecnych na konferencji dostawców jest również ATMEA - joint venture Arevy i Mitsubishi Heavy Industries. Jak wyjaśnił Laferrere, konsorcjum to oferuje reaktor, który uzupełnia ofertę jego koncernu o inny produkt, ale nie konkuruje z podstawowym produktem, jakim jest reaktor EPR o znacznie większej mocy niż ATMEA.

Przetarg na dostawcę technologii PGE zamierza rozpisać jeszcze w tym roku i rozstrzygnąć do końca 2013 r. Zgodnie z planami PGE, pierwszy blok pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ma ruszyć do końca 2020 r.

Wojciech Krzyczkowski (PAP)

wkr/ drag/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)