Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najważniejsze filmy z Nowych Horyzontów można oglądać w całej Polsce

0
Podziel się:

"Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków", "Shirley-wizje rzeczywistości" i
"Camille Claudel 1915" - m.in. te historie można oglądać w całej Polsce dzięki T-Mobile Nowe
Horyzonty Tournee, czyli pokazom najważniejszych filmów ubiegłorocznej edycji wrocławskiego
festiwalu.

"Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków", "Shirley-wizje rzeczywistości" i "Camille Claudel 1915" - m.in. te historie można oglądać w całej Polsce dzięki T-Mobile Nowe Horyzonty Tournee, czyli pokazom najważniejszych filmów ubiegłorocznej edycji wrocławskiego festiwalu.

Seanse, rozpoczynające się w piątek, będą organizowane do 23 stycznia w 27 miastach, m.in. w: Warszawie (kino Muranów), we Wrocławiu (kino Nowe Horyzonty), w Gdańsku (kino Żak), Katowicach (kino Światowid), Częstochowie (kino Iluzja), Krakowie (kino Pod Baranami), Poznaniu (kino Muza)
, Łodzi (kino Charlie), Szczecinie (kino Pionier 1909), Gliwicach (kino Amok) i Białymstoku (kino Forum).

W programie jest siedem tytułów. Sześć to najważniejsze filmy pokazane podczas 13. edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, która odbyła się we Wrocławiu w dniach 18-28 lipca: "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków" (Rosja, 2012, reż. Aleksiej Fiedorczenko), "Goltzius and the Pelican Company" (2012, Wlk. Brytania/Holandia/Francja/Chorwacja, reż. Peter Greenaway)
, "Nieznajomy nad jeziorem" (Francja, 2013, reż. Alain Guiraudie), "Shirley - wizje rzeczywistości" (Austria, 2013, reż. Gustav Deutsch), "Camille Claudel 1915" (Francja, 2013, reż. Bruno Dumont), "Chore ptaki umierają łatwo" (Gabon/USA, 2012, reż. Nicholas Fackler). Dodatkowo, jako siódmy, pokazywany będzie - gościnnie - film "Kiedy umieram" (USA, 2013, reż. James Franco), którego nie prezentowano wcześniej na Nowych Horyzontach, lecz na 4. American Film Festivalu, zorganizowanym we Wrocławiu w październiku.

"Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków" rosyjskiego reżysera Aleksieja Fiedorczenki zdobyły Grand Prix Nowych Horyzontów. "Erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Czego tu nie ma: martwi wstają z grobów, święte drzewa karzą (...)" - opisują tę historię organizatorzy nowohoryzontowego tournee. Film opowiada m.in. o konsekwencjach igrania z duchami, klątwami i magią.

"Goltzius and the Pelican Company", z F. Murrayem Abrahamem w obsadzie, to druga część trylogii Petera Greenawaya "Holenderscy mistrzowie", rozpoczętej portretem Rembrandta, którą zakończyć ma biografia Hieronima Boscha. XVI-wieczny malarz, rysownik i ilustrator Hendrik Goltzius usiłuje przekonać margrabię Alzacji do sfinansowania drukarni, dzięki której mógłby wydać erotyczną, obrazkową wersję Starego Testamentu.

"Nieznajomego nad jeziorem" organizatorzy projekcji nazwali "najbardziej zaskakującym filmem tegorocznego festiwalu w Cannes, z pozoru erotycznym thrillerem, a w istocie wielopiętrową metaforą". "Bohater, młody mężczyzna o chłopięcej urodzie, spędza lato na codziennym cruisingu po gejowskiej plaży. Przy okazji zaprzyjaźnia się z siedzącym na uboczu brzuchatym facetem, jednak serce zaczyna mu bić dopiero na widok charyzmatycznego wąsacza a'la Tom Selleck" - czytamy w opisie.

W "Shirley - wizjach rzeczywistości" Gustav Deutsch "ożywia" na ekranie prace amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera (1882-1967). "Hopper portretował życie w wielkim mieście. Jego obrazy intrygują, są psychologicznymi zagadkami, zatrzymanymi kadrami sytuacji, które za chwilę mają się rozegrać albo właśnie się wydarzyły. Napięcie je rozsadza, ale nigdy nie widzimy momentu kulminacyjnego. Deutsch zaczyna swoje +wizje rzeczywistości+ tam, gdzie kończy się narracja malarza. Wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty, które +ożywają+" - opisują film organizatorzy pokazów.

Akcja filmu "Camille Claudel 1915" rozpoczyna się w tytułowym 1915 r. Wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji rzeźbiarka Camille Claudel (w jej roli Juliette Binoche) czeka na odwiedziny brata. Opuszczona, dręczona obsesjami, miota się między paranoją a apatią. Claudel była przyjaciółką słynnego rzeźbiarza Rodina. Mieli na siebie ogromny wpływ artystyczny. Mówiło się nawet, że to Rodin wzoruje się na pracach Claudel.

"Chore ptaki umierają łatwo" to opowieść o tym, jak grupa artystów wyrusza do Gabonu, by odnaleźć biblijny Eden i skosztować ibogi, mitycznej rośliny, zawierającej jedną z najsilniejszych substancji psychotropowych. Film "Kiedy umieram" wyreżyserował, na podstawie powieści Williama Faulknera, aktor James Franco (który ponadto znalazł się w obsadzie). To osadzona na południu Stanów Zjednoczonych historia rodziny, która za wszelką cenę stara się spełnić życzenie matki - pochować ją w pobliskim mieście.

Szczegółowe informacje o T-Mobile Nowe Horyzonty Tournee dostępne są na stronie www.nowehoryzonty.pl. (PAP)

jp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)