Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Najwięcej pielgrzymów przyjechało z Polski i Francji

Msza beatyfikacyjna trwała 3 godziny i zgromadziła około miliona uczestników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Wśród ponad miliona uczestników uroczystości beatyfikacji Jana Pawla II, najwięcej - poza Włochami - było Polaków i Francuzów - pisze z Rzymu specjalny wysłannik _ Le Monde _. AFP precyzuje: 80 tys. Polaków i 40 tys. Francuzów.

_ - Polacy byli wszędzie, byli wszechobecni _ - relacjonuje agencja. - _ Przybyły całe rodziny z pokolenia Jana Pawła II _ - pisze AFP w innej depeszy, nawiązując do wieku pielgrzymów. Tymczasem wysłannicy hiszpańskich mediów obliczyli jednak, że poza Włochami wśród tłumów uczestniczących w ceremonii beatyfikacyjnej po pielgrzymach z Polski - najwięcej było Hiszpanów.

Pielgrzymi z niemal całego świata szczelnie wypełnili plac św. Piotra i prowadzące do niego ulice. Przed rozpoczęciem mszy beatyfikacyjnej zgromadzeni przed bazylika odmówili wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kilku językach. Odczytane zostały też fragmenty _ Dzienniczka _ św. siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej przez Jana Pawła II. Wysłuchali także cytatów z niektórych przemówień polskiego papieża, m.in. z kanonizacji ojca Pio i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. Po oznajmieniu decyzji Benedykta XVI na Placu św. Piotra rozległy się ogłuszające brawa.

Zobacz moment ogłoszenia Jana Pawła II błogosławionym:

Msza beatyfikacyjna trwała 3 godziny. W trakcie homilii Benedykt XVI mówił o roli, jaką polski papież odegrał w życiu Kościoła_ - Jan Paweł II pomógł nam nie lękać się prawdy, gdyż prawda jest gwarancją wolności _ - mówił o swoim poprzedniku w Stolicy Apostolskiej podczas mszy beatyfikacyjnej w Rzymie. W pewnym momencie zwrócił się do pielgrzymów z Polski.

POSŁUCHAJ SŁÓW BENEDYKTA XVI:


Specjalni wysłannicy i stali korespondenci światowych mediów opisują niezwykłą, serdeczną atmosferę ludzkiej przyjaźni i życzliwości, jaka panowała wśród ludzi przybyłych na rzymskie uroczystości.

Wieczór przed beatyfikacją - atmosfera radości i skupienia na modlitewnym czuwaniu. _ - Nieznajomi, mówiący różnymi językami, uśmiechają się do siebie nawzajem, użyczają sobie ognia, aby zapalić świece. Na olbrzymiej estradzie chór zaczyna śpiewać "Alleluja". Wśród tłumu poruszają się cicho wolontariusze, rozdając butelki z wodą mineralną, kanapki. 25-letnia Martina Tieppo z Wenecji była niewierząca. Opowiada półgłosem o tym, jak w rok po śmierci Jana Pawła II dotarły do jej świadomości jego słowa: "Nie bójcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi" _ - czytamy w reportażu wielkiego madryckiego dziennika _ El Pais _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t134892.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;oddal;hold;janowi;pawlowi;ii,177,0,821425.html) Prezydent oddał hołd Janowi Pawłowi II Bronisław Komorowski był przy trumnie błogosławionego papieża.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/21/t138517.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/beatyfikacja;jana;pawla;ii;to;dzieki;tej;zakonnicy,132,0,821380.html) Beatyfikacja Jana Pawła II: To dzięki tej zakonnicy Nagłe wyzdrowienie Marie Simon-Pierre wybrano jako cud potrzebny do beatyfikacji Jana Pawła II.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t91492.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/papiez;wprowadzil;kosciol;w;swiat;mediow,125,0,821373.html) "Papież wprowadził Kościół w świat mediów" W Czechach tradycyjnie wspomina się wpływ papieża Jana Pawła II na upadek żelaznej kurtyny i komunizmu.
Tagi: beatyfikacja jana pawła ii, Benedykt XVI, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz