Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Największe archiwum relacji ocalonych z Zagłady dostępne w MHŻP

0
Podziel się:

Blisko 52 tys. relacji video osób ocalonych i świadków Zagłady nagranych w
57 krajach, w 34 językach i zgromadzonych w archiwum USC Shoah Foundation jest od poniedziałku
dostępne w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich.

Blisko 52 tys. relacji video osób ocalonych i świadków Zagłady nagranych w 57 krajach, w 34 językach i zgromadzonych w archiwum USC Shoah Foundation jest od poniedziałku dostępne w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich.

USC Shoah Foundation została założona w 1994 r. przez reżysera Stevena Spielberga, zainspirowanego pracą nad filmem "Lista Schindlera". Celem przedsięwzięcia było zebranie i utrwalenie na video relacji ocalonych i świadków Zagłady. Na przestrzeni kilku lat fundacja zebrała blisko 52 tys. relacji, w 57 krajach i 34 językach. Obecnie zbiory Shoah Foundation stanowią największe archiwum tego typu relacji na świecie.

"Działalność muzeum w ogromnej części koncentruje się na edukacji. To wiąże się zarówno z 1000-letnią historią Żydów polskich, jak również z ogromnie ważnym zagadnieniem Holokaustu, który sprawia, że wychowanie dla przyszłości i pokoju wymaga przypominania o tragedii, jaka miała miejsce. Archiwum Shoah Foundation to zbiór 52 tys. relacji, które pozwalają zrozumieć to wszystko, co działo się podczas wojny, a także jakie były przeżycia ocalałych po jej zakończeniu" - opowiadał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej p.o. dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Andrzej Cudak.

Jak zaznaczył, zrozumienie tego, co się działo podczas Holokaustu jest niemal niemożliwe bez dostępu do prawdziwych relacji. "I tych 52 tys. relacji od dzisiaj jest dostępne w naszym muzeum, co pozwoli na prowadzenie zróżnicowanej działalności edukacyjnej. Wśród tych relacji 1,5 tys. jest po polsku. Są to opowieści osób, które pochodzą stąd i mogą przybliżyć zwłaszcza młodzieży jakie to były tragiczne czasy i jakim często heroizmem trzeba się było wykazać, by przeżyć" - zaakcentował Cudak.

Obecnie muzeum przystępuje również do realizacji trzyletniego grantu edukacyjnego, wspieranego ze środków norweskich. "W jego ramach m.in. będziemy gromadzić także relacje historii mówionej, co jest szczególnie istotne ponieważ niedługo tych ludzi, świadków tamtych dni już z nami nie będzie. Ważne jest dla nas też, że takie relacje można wykorzystywać m.in. podczas lekcji edukacyjnych, wystaw czy projektów naukowych" - dodał p.o. dyrektor.

Na razie zasoby archiwum Shoah Foundation są przeznaczone przede wszystkim do wykorzystywania w celach edukacyjnych przez nauczycieli i uczniów w muzealnym Centrum Edukacyjnym. W systemie rezerwacyjnym muzeum już można zapisywać się na zajęcia, w ramach których przewidziano wykorzystywanie tych relacji.

W przyszłości zasób będzie dostępny dla wszystkich, którzy przyjdą do powstającego Centrum Informacyjnego. Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, poszczególne relacje z archiwum trzeba ściągać z amerykańskiego serwera, co zajmuje nieco czasu, jednak 1,5 tys. świadectw nagranych po polsku jest dostępnych bezpośrednio w zasobach muzealnych, co umożliwia natychmiastowy dostęp do nich.

"Z punktu widzenia historycznego nie ma niczego bardziej ważnego niż historia mówiona i świat przecież właściwie by nie istniał, gdyby nie był opowiedziany, więc myślę, że to archiwum jest bardzo ważne. To, że młodzi ludzie poznają historię od strony losów i przeżyć ludzi, którzy w niej uczestniczyli jest nie do przecenienia. Nic człowieka nie nauczy bardziej niż historia drugiego człowieka" - podsumowała w rozmowie z dziennikarzami obecna na konferencji przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu Joanna Sobolewska-Pyz, której relacja również znajduje się w udostępnionym zasobie. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)