Notowania

wiadomości
24.04.2011 09:01

Największy pająk kopalny odkryty w Chinach

Największy pająk kopalny sprzed milionów lat został odkryty w Chinach - informują naukowcy na łamach "Biology Letters".

Podziel się
Dodaj komentarz

*Największy pająk kopalny sprzed milionów lat został odkryty w Chinach - informują naukowcy na łamach "Biology Letters". *

Skamieniałość pajęczycy sprzed 165 mln, z epoki jurajskiej, odkryto w Mongolii Wewnętrznej w Chinach. Należy ona do rodziny prządkowatych (Nephilidae). Przedstawiciele tej rodziny żyją również w naszych czasach w rejonach zwrotnikowych i podzwrotnikowych. Znani są z tego, że przędą mocne, złotawe sieci o dużej powierzchni.

Cechą charakterystyczną prządek jest znaczny dymorfizm płciowy, tzn. różnica wyglądu w zależności od płci. W tym wypadku samica jest dużo większa od samca. U niektórych gatunków nawet dziesięciokrotnie.

Rozpiętość nóg pajęczycy, którą nazwano Nephila jurassica, czyli prządka jurajska, wynosi 15 cm. Jest to największy pająk kopalny spośród dotąd poznanych.

Pająka znaleziono w pyle wulkanicznym, w miejscu, gdzie w owych czasach było dno jeziora. Nie wiadomo, jak pająk tam znalazł się, być może został strącony razem z fragmentem pajęczyny. Naukowcy podkreślają, że okaz zachował się w doskonałym stanie.

"Widać nie tylko włoski na nogach, ale również drobne trichobothria (szczecinki), służące do wykrywania wibracji powietrza" - opisuje Paul Selden z University of Kansas.

Najnowsze odkrycie dowodzi, że rodzaj Nephila jest najdłużej istniejącym ze wszystkich rodzajów pająków.(PAP)

krx/ tot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz