Notowania

kampania wyborcza
21.04.2010 12:03

Nałęcz zrezygnował ze startu w wyborach

Kandydat PD i SdPl chce uniknąć wojny polsko-polskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Kandydat PD i SdPl Tomasz Nałęcz podkreśla, że jednym z powodów jego decyzji jest chęć uniknięcia ostrych sporów i _ wojny polsko-polskiej _.

_ - Atmosfera żałoby po wielkiej tragedii, te wielkie emocje mogą się okazać paliwem dla takiej wojny. Im mniej będzie partyjnej rywalizacji, czyli mniej kandydatów, tym groźba tej wojny będzie mniejsza _ - uważa Nałęcz.

Jak dodał, rezygnuje z kandydowania również z nakazu serca. Podkreślił, że tragedia pod Smoleńskiem i to, co się po niej dzieje, w zupełnie innym świetle stawia wybory prezydenckie.

Według Nałęcza, wybory w obecnej chwili nie są już normalną, partyjną rywalizacją o urząd prezydenta, ale są przede wszystkim działaniem w poczuciu odpowiedzialności za Polskę.

_ - W tej sytuacji nie powinno być miejsca na partyjną rywalizację, na partyjne targowisko. Im mniej będzie kandydatów, im bardziej ograniczymy to działanie do rzeczywistego wyboru głowy państwa, pozbawiając go elementu partyjnej rywalizacji, tym będzie dla Polski lepiej _ - powiedział Nałęcz.

Swoim postępowaniem - jak mówił - chce dać przykład innym środowiskom na lewicy i w centrum, by ich reprezentanci działali _ w imię skupiania i łączenia sił, a nie dzielenia oraz realizacji partyjnych interesów i egoizmów _.

Jego zdaniem, kandydaci partii małych i średnich w nadchodzącym starciu prezydenckim mogą wystąpić tylko w roli _ harcowników _. _ Mogą tylko wystąpić przed szereg, narobić dużo zamieszania, tumultu, a potem i tak zostaną skasowani, usprawiedliwiając swoich harmiderem i hałasem bezwzględne działania wielkich armii _.

Nałęcz podkreślił, że rezygnuje nie z obawy, iż PD i SdPl nie zbiorą pod jego kandydaturą 100 tys. podpisów, ale dlatego, że nie chce być harcownikiem.

Dla niego - przyznał - najlepszym kandydatem byłby były premier i były szef MSZWłodzimierz Cimoszewicz, jednak - jak dodał - wie, iż nie zmieni on zdania i nie zdecyduje się wystartować.

Pytany o to, komu byłby w stanie udzielić poparcia odparł, że jest zbyt wcześnie, by mówić o takich decyzjach. Dodał, że sytuacja się wyklaruje pod koniec tygodnia.

Przyspieszone wybory prezydenckiestały się koniecznością po śmierci prezydentaLecha Kaczyńskiego, który - wraz z 95 innymi osobami - zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Marszałek SejmuBronisław Komorowskizarządził wybory na 20 czerwca.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Jurek nie rezygnuje z walki o prezydenturę ]( http://news.money.pl/artykul/jurek;nie;rezygnuje;z;walki;o;prezydenture,30,0,612382.html )
* [ Pawlak kandydatem PSL na prezydenta ]( http://news.money.pl/artykul/pawlak;kandydatem;psl;na;prezydenta,32,0,612384.html )
Tagi: kampania wyborcza, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz