Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nanoklatki z DNA dostarczą leki do organizmu

0
Podziel się

Leki można dostarczać do organizmu w "nanoklatkach" zbudowanych z fragmentów
DNA - taką technologię przyszłości opracowali badacze z kanadyjskiego uniwersytetu McGill.

bEqsRiPV

Leki można dostarczać do organizmu w "nanoklatkach" zbudowanych z fragmentów DNA - taką technologię przyszłości opracowali badacze z kanadyjskiego uniwersytetu McGill.

Jak na swojej stronie internetowej poinformował montrealski McGill University, w eksperymentach użyto krótkich włókien DNA oraz molekuł lipidowych, które posłużyły jako swoisty klej do tworzenia biologicznych "klatek" w nanoskali, a więc o wielkości atomów i cząsteczek. Nanometr to jedna milionowa część milimetra.

Zdaniem naukowców z McGill, możliwość tworzenia takich struktur przyniesie nowe sposoby dostarczania leków do organizmu. Można bowiem tak konstruować "nanoklatki", by otwierały się one tylko w obecności określonych sekwencji kwasów nukleinowych, a więc tych struktur, które przechowują informację genetyczną (jak DNA). Naukowcy uważają, że można więc będzie zaprojektować klatki z włókien DNA, które uwolnią lecznicze substancję w obecności np. komórek rakowych. Taka konstrukcja metody dostarczania leków ma według nich wiele zalet - kształt "nanoklatki" może być precyzyjnie opracowany, a sama klatka jest biodegradowalna.

bEqsRiPX

Montrealscy badacze w swoich wcześniejszych próbach już udowodnili, że biologiczne nanoklatki można zamykać i otwierać - do tych eksperymentów użyto cząsteczek złota jako ładunku dostarczanego w opakowaniu z DNA.

Profesor Hanadi Sleiman i grupa naukowców z McGill prowadzą obecnie próby wykorzystania technologii nanoklatek z DNA w leczeniu białaczki i raka prostaty.

Artykuł opisujący badania grupy profesor Sleiman ukazał się właśnie w "Nature Chemistry". (PAP)

lach/ tot/

bEqsRiQd

Więcej w Serwisie Nauka i Zdrowie - http://nauka.pap

bEqsRiQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)