Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Napad na biuro agencji Reuters w Gazie

0
Podziel się:

Około dziesięciu mężczyzn, w tym niektórzy uzbrojeni, wdarło się w
sobotę do biura agencji Reuters w śródmieściu Gazy, demolując sprzęt. Jednemu z dziennikarzy
grożono wyrzuceniem przez okno.

Około dziesięciu mężczyzn, w tym niektórzy uzbrojeni, wdarło się w sobotę do biura agencji Reuters w śródmieściu Gazy, demolując sprzęt. Jednemu z dziennikarzy grożono wyrzuceniem przez okno.

Napastnicy wtargnęli do biura agencji, gdy zauważyli, jak jeden z dziennikarzy filmuje z okna wysokiego budynku, w którym znajduje się biuro, przebieg wiecu na rzecz pojednania między radykalnym Hamasem rządzącym w Strefie Gazy i umiarkowanym Fatahem prezydenta Mahmuda Abbasa, kontrolującym Zachodni Brzeg Jordanu.

Napadnięci dziennikarze, jak podaje Reuters, są Palestyńczykami.

Ta sama grupa napastników wdarła się do znajdujących się w pobliżu biur amerykańskiej telewizji CNN i japońskiej NHK, zabierając kasety wideo z przebiegu wiecu.

Mężczyźni przedstawiali się jako funkcjonariusze służby bezpieczeństwa Hamasu, ale nie okazali żadnych dokumentów.

Minister spraw wewnętrznych z ramienia Hamasu, Fathi Hammad, u którego interweniowało kierownictwo Reutersa, potępił opisane wyżej akty przemocy i zapewnił, że napastnicy nie byli funkcjonariuszami państwowymi.

"Aresztowaliśmy niektórych spośród nich i przesłuchujemy ich, aby stwierdzić w czyim działali imieniu" - zapewnił minister. Poleciliśmy służbie bezpieczeństwa, aby traktowała dziennikarzy z szacunkiem i zapobiegała napaściom na dziennikarzy" - dodał Hammad.

Po ataku na biuro Reutersa ponad stu palestyńskich dziennikarzy zorganizowało protest siedzący na jednej z ulic Gazy, aby potępić przemoc wobec pracowników mediów. Domagali się przeprowadzenia dokładnego śledztwa.

Był to w ciągu ostatnich kilku dni drugi atak na dziennikarzy w Strefie Gazy. Świadkowie twierdzą, że członkowie sił bezpieczeństwa bili fotografów i operatorów, którzy próbowali fotografować i filmować inny wiec jedności zorganizowany przez mieszkańców Gazy.

Te akty przemocy energicznie potępiło 15 marca Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej zrzeszające dziennikarzy pracujących w Izraelu i na terytoriach palestyńskich.

Hamas odrzucił oskarżenia skierowane pod jego adresem. Oświadczył, że akty przemocy wobec dziennikarzy są dziełem "rozmaitych grup młodzieżowych". (PAP)

ik/ ap/

8593104

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)