Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Napieralski o propozycji ustawy medialnej twórców: interesująca

0
Podziel się:

Szef SLD Grzegorz Napieralski skierował w środę list do Komitetu Mediów
Publicznych, który pracuje nad projektem ustawy medialnej. Zdaniem Napieralskiego, proponowane
przez twórców rozwiązania są "interesujące". Deklaruje też otwartość na pracę nad projektem.

Szef SLD Grzegorz Napieralski skierował w środę list do Komitetu Mediów Publicznych, który pracuje nad projektem ustawy medialnej. Zdaniem Napieralskiego, proponowane przez twórców rozwiązania są "interesujące". Deklaruje też otwartość na pracę nad projektem.

Jedna z podstawowych zmian, jakie chcieliby wprowadzić twórcy w nowej ustawie medialnej ich autorstwa, to likwidacja abonamentu, który obecnie płacony jest od odbiornika radiowego i telewizyjnego. Abonament - według projektu - zostałby zastąpiony powszechną opłatą audiowizualną w wysokości 8 zł, która byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdą pracującą osobę.

W liście przewodniczący Sojuszu ocenił propozycje Komitetu Mediów Publicznych jako "bardzo interesujące, potrzebne i sprzyjające odzyskaniu przez media publiczne należnej im pozycji".

"Projekt polskich twórców prezentuje nie tylko rozwiązania finansowe, które przywróciłyby Polskiemu Radiu i Telewizji Polskiej zdolność wypełniania misji publicznej, ale jest jednocześnie bardzo ciekawą próbą szerokiego uregulowania wielu innych spraw związanych z funkcjonowaniem mediów" - ocenił Napieralski.

Jak napisał, do wielu z przedstawionych propozycji SLD ma swoje uwagi i zastrzeżenia, które Sojusz jest gotów przedstawić w trakcie spotkań. Jesteśmy otwarci na rozmowę i na prace nad projektem ustawy - zadeklarował polityk SLD.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że klub Lewicy złożył w Sejmie projekt dotyczący finansowania mediów publicznych i licencji programowej. Lewica proponuje m.in. likwidację abonamentu, a w jego miejsce wprowadzenie tzw. "misyjnej opłaty publicznej", uzyskiwanej dzięki odpisowi od podatku PIT i CIT. Środki pochodzące z odpisu PiT i CIT miałby - według pomysłu Lewicy - raz na kwartał przekazywać, Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, minister finansów.

W swojej propozycji twórcy chcą ponadto odebrać Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji kompetencje wyboru rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Zgodnie z założeniami twórców, miałby powstać Komitet Mediów Publicznych powoływany spośród 250-osobowego zasobu kadrowego, do którego członków wskazywałyby organizacje pozarządowe, organizacje twórców, dziennikarzy, konferencje rektorów szkół wyższych, artystycznych oraz pięć różnych organizacji samorządowych. 50-osobowy Komitet po przeprowadzeniu otwartego konkursu, wybierałby siedmioosobową Radę Mediów Publicznych. Jedyną metodą, żeby się dostać do władz mediów publicznych byłoby więc wygranie losowania.

Nad projektem nowej ustawy medialnej pracuje Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. To inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Poparcie dla obywatelskiej inicjatywy ws. mediów zadeklarował kilka miesięcy temu premier. Według Donalda Tuska, trzeba doprowadzić do tego, by szeroko pojęte środowiska twórcze uznały, że "mogłyby być prawdziwymi gospodarzami mediów publicznych". Po ostatnim przegranym przez PO głosowaniu nad ustawą medialną władze PO zapowiadały, że klub PO nie napisze w tej kadencji Sejmu kolejnego projektu dotyczącego mediów.(PAP)

ajg/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)