Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Napieralski: projekt zmian konstytucji to efekt bieżących sporów politycznych

0
Podziel się:

Propozycje zmian w konstytucji przedstawione przez Rzecznika Praw
Obywatelskich Jana Kochanowskiego to wynik sporów między prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem
Donaldem Tuskiem, a nie zaś zbiór przemyśleń nad funkcjonowaniem obecnej ustawy zasadniczej -
ocenia szef SLD Grzegorz Napieralski.

Propozycje zmian w konstytucji przedstawione przez Rzecznika Praw Obywatelskich Jana Kochanowskiego to wynik sporów między prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem, a nie zaś zbiór przemyśleń nad funkcjonowaniem obecnej ustawy zasadniczej - ocenia szef SLD Grzegorz Napieralski.

Kochanowski przygotował trzy projekty konstytucji. Pierwszy - "parlamentarno-gabinetowy zracjonalizowany" - zakłada pozostawienie dwuizbowego parlamentu i ograniczenie roli prezydenta do funkcji reprezentacyjnych. Drugi model to "system parlamentarno-gabinetowy" z silną pozycją rządu, jednoizbowym parlamentem i tak samo ograniczoną rolą prezydenta. Trzeci projekt wprowadza "system prezydencki", w którym prezydent stoi na czele całej administracji państwowej.

W czwartek swój projekt nowelizacji konstytucji mają przedstawić także byli prezesi TK Marek Safjan, Jerzy Stępień i Andrzej Zoll.

"Pomysły zmiany konstytucji, które pojawiają się są wynikiem bieżącej polityki, szczególnie sporów premiera i prezydenta. Są to zmiany, które wynikają bardziej z obecnej sytuacji politycznej niż są zbiorem przemyśleń, czy pewnego patrzenia w przyszłość" - powiedział Napieralski w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Podkreślił, że przyczyną, dla której dokonuje się zmiany konstytucji, nie może być stały brak porozumienia pomiędzy premierem i prezydentem. "Ta droga może prowadzić do tego, że jeśli pojawi się znowu kolejna przeszkoda wynikająca z charakteru tylko polityków, to znowu będziemy dokonywać zmian" - przekonywał.

W jego ocenie zamiast koncentrować się na pojedynczych projektach zmierzających do nowelizacji konstytucji, potrzebne jest kompleksowe zbadanie funkcjonowania obecnej ustawy zasadniczej. "Moim zdaniem obecny dokument jest dobry, ale jeżeli wymaga jakichkolwiek poprawek, to niech wynika z bardzo rzetelnej dyskusji pozbawionej emocji i bieżącej polityki" - dodał. (PAP)

agy/ ura/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)