Notowania

wiadomości
27.06.2012 14:40

Napisy "Tęsknię za tobą Żydzie" na stołecznych budynkach skrytykowane

Napisy "Tęsknię za tobą Żydzie", które pojawiły się m.in. na gmachach ASP i Zachęty spotkały się z krytyką przedstawicieli tych placówek i internautów. Ich zdaniem to wandalizm i niszczenie zabytków. Policja na razie nie otrzymała zawiadomienia o przestępstwie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Napisy "Tęsknię za tobą Żydzie", które pojawiły się m.in. na gmachach ASP i Zachęty spotkały się z krytyką przedstawicieli tych placówek i internautów. Ich zdaniem to wandalizm i niszczenie zabytków. Policja na razie nie otrzymała zawiadomienia o przestępstwie.

Wymalowane brązową farbą sporych rozmiarów napisy znalazły się na elewacjach Akademii Sztuk Pięknych, galerii Wojciecha Fibaka, Galerii Zachęta i Centrum Sztuki Współczesnej. Pomysłodawcą umieszczania hasła "Tęsknie za tobą Żydzie" w miejscach przed wojną zamieszkałych przez Żydów był w 2009 r. artysta Rafał Betlejewski, któremu autorzy napisów podpisujący się jako "Dzieci Ulicy" przesłali maila ze zdjęciami dokumentującymi ich działalność. Betlejewski skrytykował jednak pomysł umieszczania tych napisów w zlokalizowanych w centrum miasta instytucjach ważnych dla sztuki.

"Ja sam nie namalowałbym napisów w tych miejscach. Przeraża mnie zarówno lokalizacja w głównych punktach Warszawy, gdzie bardzo łatwo zostać zatrzymanym, jak i majestat instytucji sztuki, które stały się celem działania. To, co jest dla mnie interesujące w tym wydarzeniu, to moja reakcja na wybór ścian (...) Mam wrażenie, że dokonano przekroczenia, występku. Że doszło do skandalu!" - podkreślił Betlejewski.

Napisy zostały już usunięte z elewacji placówek, a ich przedstawiciele nie kryją negatywnego stosunku do tego typu działalności. "Zostały potraktowane farbą zabytkowe mury Zachęty. Usunięcie napisu trochę zajęło, ponieważ trzeba było zamawiać specjalne maszyny, które musiały zetrzeć je wraz z warstwą muru. Odcinamy tej działalności jakiekolwiek nogi artystyczne. Nie widzimy w tym grama artyzmu. Jest to zwykłe chuligaństwo i rodzaj wandalizm" - powiedziała PAP w środę rzeczniczka Zachęty Olga Gawerska.

Negatywnie do napisów odnieśli się także internauci wypowiadający się na profilu "Tęsknię za Tobą Żydzie" na Facebooku. Uznali je za wandalizm, działalność pseudoartystyczną i niszczenie budynków zabytkowych. Ich zdaniem autorzy napisów zmienili początkowo ciekawą akcję artystyczną w "zwykłe chamstwo" i wyrażali nadzieję, że zostaną surowo ukarani.

Sprawą zajęła się także stołeczna policja. "Przeprowadziliśmy czynności we własnym zakresie - oględziny. Jak dotąd nie wpłynęło do nas żadne zawiadomienie od administratorów budynków o popełnieniu przestępstwa" - powiedział w środę PAP Mariusz Mrozek z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy wynika, że jeden z administratorów już zapowiedział, że takiego zawiadomienia nie skieruje. Oględziny są przygotowaniem do ewentualnego badania sprawy w kierunku niszczenia mienia. (PAP)

akn/ pru/ abe/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz