Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Naprzód Polsko: Polska przyjęła w UE rolę wasala

0
Podziel się

Polska w Unii Europejskiej przyjęła rolę
wasala i pokornego wykonawcy żądań kanclerz Niemiec Angeli Merkel -
tak wyniki niedzielnego nieformalnego spotkania unijnych
przywódców ocenili w poniedziałek liderzy Naprzód Polsko: Janusz
Dobrosz, Dariusz Grabowski i Janusz Szewczak.

bDauEALF

Polska w Unii Europejskiej przyjęła rolę wasala i pokornego wykonawcy żądań kanclerz Niemiec Angeli Merkel - tak wyniki niedzielnego nieformalnego spotkania unijnych przywódców ocenili w poniedziałek liderzy Naprzód Polsko: Janusz Dobrosz, Dariusz Grabowski i Janusz Szewczak.

Zdaniem liderów Naprzód Polsko, środowiska polityczne (PO i PiS), które ponoszą odpowiedzialność, bądź są współodpowiedzialne za zapaść polskiej gospodarki, "zwarły szyki" i pod wspólnym szyldem reprezentując Polskę na konferencji w Brukseli próbują przedstawić się jako "obrońcy narodowego interesu" i "rzecznicy polskiej racji stanu w negocjacjach z UE".

"Tymczasem prawda jest porażająca. (...) Polska w Unii Europejskiej przyjęła rolę wasala i pokornego wykonawcy żądań pani Angeli Merkel - Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec" - czytamy w oświadczeniu zaprezentowanym w poniedziałek podczas konferencji prasowej.

bDauEALH

Jak tłumaczył przewodniczący rady politycznej Naprzód Polsko Dariusz Grabowski, świadczy o tym m.in. stanowisko rządu, który razem z większością unijnych państw, poparł w niedzielę sprzeciw Niemiec wobec węgierskiego planu miliardowej pomocy dla wschodnioeuropejskich członków UE.

O przyjęcie planu pomocy dla dotkniętej kryzysem finansowym i gospodarczym Europy Wschodniej i Środkowej w wysokości 160-190 mld euro wystąpił w niedzielę rano premier Węgier Ferenc Gyurcsany.

"Gdy pani Merkel mówi, że nie chce słyszeć o propozycji węgierskiej, a rząd polski ustami premiera mówi, że jest to jakaś kuriozalna propozycja i absolutnie jest temu przeciwny, to nie ma innego określenia jak wasalizm i wysługiwanie się Niemcom" - powiedział Grabowski.

Liderzy Naprzód Polsko zwrócili się także z apelem do rządu o "ujawnienia prawdy o dramacie polskiej gospodarki i umożliwienie realizacji programu ratowania państwa przez środowiska, które od dawna ostrzegały przed nadciągającym kryzysem".

bDauEALN

W niedzielę, Naprzód Polsko i Stronnictwo "Piast" zawarły umowę o współpracy politycznej i programowej oraz o wspólnym starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Ruch Społeczny Naprzód Polsko tworzą głównie b. politycy LPR; oprócz Dobrosza również m.in. Dariusz Grabowski i Bogdan Pęk. Stronnictwo "Piast" współtworzą b. politycy PSL, obok Podkańskiego, również m.in. Zbigniew Kuźmiuk i Janusz Wojciechowski.(PAP)

agy/ la/ mow/

bDauEAMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)